To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #104,170 - 2/22/25 2:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,385 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk 64 Go Extrem PRO microSDXC |
| Test #104,169 - 2/22/25 2:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,457 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 Pro SSD on Pi 5 using Argon NEO 5 |
| Test #104,158 - 2/22/25 1:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,675 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #104,157 - 2/22/25 1:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 496 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD OEM (N/A) |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston N/A |
| Class: | C6 |
| Note: | kungston |
| Test #104,155 - 2/22/25 12:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 826 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SB32G) |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | SanDisk SB32G |
| Class: | A1 C10 |
| Test #104,149 - 2/22/25 11:46 am | |
|---|---|
| Score: | 62,724 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Sabrent SB-2130-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent SB-2130-1TB M.2 SSD on Pi 5 withM.2 Hat+ |
| Test #104,146 - 2/22/25 10:31 am | |
|---|---|
| Score: | 40,092 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPNPZ-256G-1002 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | sn530 |
| Test #104,145 - 2/22/25 9:48 am | |
|---|---|
| Score: | 1,513 |
| User: | Prototyped |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung ED2S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Debian 12 bookworm on Pi 4B 4GB using Samsung Evo+ 128GB ED2S5 |
| Test #104,144 - 2/22/25 9:04 am | |
|---|---|
| Score: | 809 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD128) |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | SanDisk SD128 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Le Potato AML-S905X-CC With SanDisk SD card |
| Test #104,141 - 2/22/25 8:25 am | |
|---|---|
| Score: | 1,179 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Panasonic SD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Panasonic Y032V |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Panasonic Micro SD |
| Test #104,140 - 2/22/25 7:56 am | |
|---|---|
| Score: | 2,555 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | 2x1TB SSD with 32GB boot |
| Test #104,139 - 2/22/25 6:40 am | |
|---|---|
| Score: | 51,995 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S501 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S501Q512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,138 - 2/22/25 5:53 am | |
|---|---|
| Score: | 10,322 |
| User: | Enigma |
| Brand: | Transcend ESD300 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS128GESD310C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Transcend 128GB ESD310C on Pi 4 |
| Test #104,137 - 2/22/25 3:55 am | |
|---|---|
| Score: | 53,164 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Lite 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPNPZ-1T00-1002 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | generic 1tb pcie 3.0 nvme ssd |
| Test #104,135 - 2/22/25 3:33 am | |
|---|---|
| Score: | 9,987 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | InnoDisk M.2 SATA SSD |
| Board: | FUJITSU Futro S940 |
| Device: | InnoDisk DEM24-32GM41BC1DC-PC |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #104,133 - 2/22/25 1:23 am | |
|---|---|
| Score: | 2,052 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN512) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN512 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #104,131 - 2/21/25 9:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,201 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | NUC5PPYB |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #104,130 - 2/21/25 9:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,105 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Intel |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SPCC M.2 SSD on |
| Test #104,128 - 2/21/25 8:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,044 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micro Center SD OEM (SDABC) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | MicroCenter SDABC |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #104,127 - 2/21/25 8:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,623 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate BarraCuda Compute HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Seagate ST8000DM004-2CX188 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |