To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #80,045 - 2/23/24 4:51 am | |
|---|---|
| Score: | 1,471 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Go USB |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SanDisk3.2Gen1 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk SDCZ430-256G-J46 |
| Test #80,039 - 2/22/24 11:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,214 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi4 |
| Test #80,038 - 2/22/24 10:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,052 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power SD (SPCC) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP SPCC |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #80,037 - 2/22/24 10:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,364 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2200 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Micron 2200SNVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung M.2 NVMe 256GB |
| Test #80,034 - 2/22/24 5:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,327 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM830 Series |
| Board: | Dell OptiPlex 7010 |
| Device: | Samsung SSDPM8302.57mm128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | DELL Optiplex 7010 |
| Test #80,031 - 2/22/24 4:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,609 |
| User: | BoyFrary |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 SSD on Pi 5 using Argon NEO 5 NVMe case |
| Test #80,030 - 2/22/24 4:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,842 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (JB1Q5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung JB1Q5 |
| Class: | C10 V10 U1 |
| Note: | Samsung micro-SD card on Pi 5 |
| Test #80,029 - 2/22/24 3:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 442 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | USB 2.0 32GB stick |
| Test #80,028 - 2/22/24 3:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 49,086 |
| User: | Teo_ |
| Brand: | Lexar NM710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM7101TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NM710 SSD 1TB with PiMoroni NVMe Base |
| Test #80,027 - 2/22/24 2:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,124 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SA64G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Toshiba SA64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #80,026 - 2/22/24 1:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,271 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | boot |
| Test #80,025 - 2/22/24 12:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,665 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #80,023 - 2/22/24 12:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,097 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Constellation HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate ST16000NM000J-2TW103 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Test #80,020 - 2/22/24 9:56 am | |
|---|---|
| Score: | 1,485 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR256) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SR256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk Extreme Pro in Pi 4 |
| Test #80,019 - 2/22/24 9:41 am | |
|---|---|
| Score: | 12,434 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec MT Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec MT-64 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Micron model: MT-64 external NVMe enclosure on Pi 5 using USB adapter |
| Test #80,018 - 2/22/24 9:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,631 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac ZSlim |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Netac MobileDataStar |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | generic usbssd |
| Test #80,017 - 2/22/24 9:21 am | |
|---|---|
| Score: | 8,822 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #80,015 - 2/22/24 6:50 am | |
|---|---|
| Score: | 36,789 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SPCC M.2 PCIe SSD A60 on Raspberry Pi 5 using Geekworm X1001 Pcie |
| Test #80,010 - 2/22/24 5:47 am | |
|---|---|
| Score: | 36,289 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fikwot FN501 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fikwot FN501Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | FIKWOT FN501 Pro 256GB on Raspberry Pi 5 using Geekworm X1001 Pcie |
| Test #80,008 - 2/22/24 4:22 am | |
|---|---|
| Score: | 1,214 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | ScanDisk |