To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #79,251 - 2/9/24 6:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,749 |
| User: | Gnitset |
| Brand: | Intel 665p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKNW512G8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intel P660 on a Pi 5 using a Geekworm X1001 |
| Test #79,250 - 2/9/24 4:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,085 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western digital black m.2 on pi5 with pimoronii base |
| Test #79,249 - 2/9/24 4:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,061 |
| User: | Dadiggi |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA Leged 710 1TB using USB Axagon M.2 casing |
| Test #79,248 - 2/9/24 4:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,280 |
| User: | tomoyan596 |
| Brand: | Toshiba SD (SA128) |
| Board: | Raspberry Pi Zero W 1.1 |
| Device: | Toshiba SA128 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | KIOXIA EXCERIA 128GB microSDXC Class10 UHS-I U1 on Pi Zero WH CPU: 1100/Core: 565/RAM: 600/SD: 125 |
| Test #79,247 - 2/9/24 3:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,296 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial M4-CT256M4SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial M4 |
| Test #79,246 - 2/9/24 3:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,947 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | sandisk |
| Test #79,239 - 2/9/24 1:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,683 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Fit Plus USB 3.1 128Gb on Raspberry Pi 4 B rev.1 |
| Test #79,238 - 2/9/24 1:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 880 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler DTR30 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Kingston DataTraveler3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Kingston DataTraveller 3.0 on Pi 4 USB Flash disk |
| Test #79,236 - 2/9/24 12:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,093 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 with Sabrent SATA to USB adapter |
| Test #79,235 - 2/9/24 12:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,917 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung ED2S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #79,234 - 2/9/24 12:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,902 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #79,233 - 2/9/24 11:51 am | |
|---|---|
| Score: | 9,105 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #79,232 - 2/9/24 11:50 am | |
|---|---|
| Score: | 10,056 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #79,229 - 2/9/24 10:56 am | |
|---|---|
| Score: | 39,506 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A1000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA1000M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A1000 240G SSD on Pi 5 using Pimoroni NVMe Base with pcie 3.0 setting |
| Test #79,227 - 2/9/24 10:48 am | |
|---|---|
| Score: | 1,844 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Micro SD |
| Test #79,226 - 2/9/24 10:35 am | |
|---|---|
| Score: | 9,672 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #79,222 - 2/9/24 8:58 am | |
|---|---|
| Score: | 8,665 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk UltraII240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk Ultra II at USB LINDY Adapter |
| Test #79,219 - 2/9/24 8:32 am | |
|---|---|
| Score: | 7,893 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #79,218 - 2/9/24 8:14 am | |
|---|---|
| Score: | 11,309 |
| User: | saturn |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Fikwot FN960 NVME 2To on Orange pi 5 plus 16Go with 256Go emmc |
| Test #79,208 - 2/9/24 6:48 am | |
|---|---|
| Score: | 12,570 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus 2tb + Sabrent EC-SNVE. It was crushing on boot and I wasnt able to run tests until I enabled full 3A power to usb or it is just an accident that this test went through just fine |