To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #78,961 - 2/4/24 4:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,803 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | test |
| Test #78,960 - 2/4/24 4:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,815 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN01T) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN01T |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk 1TB V30 on Pi 5 B |
| Test #78,959 - 2/4/24 3:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,407 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | WDC WD50NDZW-11BCSS1 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Test #78,958 - 2/4/24 3:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,381 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 Pro on Pi 5 using Geekworm X1002 NVME Adapter on Ubuntu 23.10 with option pciex1_gen=3 |
| Test #78,949 - 2/4/24 11:33 am | |
|---|---|
| Score: | 19,173 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Initial install opi5-a |
| Test #78,948 - 2/4/24 11:15 am | |
|---|---|
| Score: | 31,094 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 ssd on pi 5 |
| Test #78,947 - 2/4/24 11:08 am | |
|---|---|
| Score: | 40,141 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN730 |
| Board: | CREM-WXX9 |
| Device: | WDC PCSN730SDBPNTY-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | wd |
| Test #78,946 - 2/4/24 11:00 am | |
|---|---|
| Score: | 27,433 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kingston ssd on pi |
| Test #78,945 - 2/4/24 10:52 am | |
|---|---|
| Score: | 975 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Test #78,941 - 2/4/24 10:09 am | |
|---|---|
| Score: | 3,148 |
| User: | paul |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | pi4b evo860 |
| Test #78,940 - 2/4/24 9:55 am | |
|---|---|
| Score: | 1,152 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac SD (ASTC) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Netac ASTC |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | 64GB SD |
| Test #78,938 - 2/4/24 9:32 am | |
|---|---|
| Score: | 25,233 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler DTR30 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston DataTraveler3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Test #78,937 - 2/4/24 9:25 am | |
|---|---|
| Score: | 980 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #78,934 - 2/4/24 8:09 am | |
|---|---|
| Score: | 762 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Digital (SD16G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SD16G |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | 16GB SD |
| Test #78,933 - 2/4/24 7:42 am | |
|---|---|
| Score: | 1,108 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SD Karte 32GB |
| Test #78,932 - 2/4/24 7:09 am | |
|---|---|
| Score: | 29,123 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apacer AS2280P4 Series |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Apacer AS2280P4U1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #78,931 - 2/4/24 7:07 am | |
|---|---|
| Score: | 7,174 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Fanxiang S500Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 4 Realtek RTL9210B-CG |
| Test #78,929 - 2/4/24 6:13 am | |
|---|---|
| Score: | 11,173 |
| User: | tispokes |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPNPZ-256G-1002 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN530 256GB M2 NVMe via Ugreen USB Adapter on RPi4 2GB 1.5 lower USB3 |
| Test #78,925 - 2/4/24 5:42 am | |
|---|---|
| Score: | 12,963 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Shield Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7Shield |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | mgUSB_SamsungT7Shield4TB |
| Test #78,924 - 2/4/24 5:24 am | |
|---|---|
| Score: | 696 |
| User: | jimmyp |
| Brand: | Netac SD (SDXXX) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac SD16G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | sd card on pi5 |