To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #78,743 - 2/1/24 5:33 am | |
|---|---|
| Score: | 3,497 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Pioneer APS-SL2 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Pioneer APS-SL2Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #78,740 - 2/1/24 5:14 am | |
|---|---|
| Score: | 3,046 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Pro 5400s Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intel SSDSCKKF512G8SATA512GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #78,736 - 2/1/24 2:59 am | |
|---|---|
| Score: | 1,369 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #78,735 - 2/1/24 2:57 am | |
|---|---|
| Score: | 1,882 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Default |
| Test #78,734 - 2/1/24 2:14 am | |
|---|---|
| Score: | 36,563 |
| User: | fox |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | WDC PCSN740NVMeWD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN740 on Orange Pi 5 Plus |
| Test #78,731 - 2/1/24 12:30 am | |
|---|---|
| Score: | 5,641 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC BlueSA5102.5250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Ext SSD on Pi |
| Test #78,729 - 1/31/24 11:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 816 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | Raspberry Pi Zero W 1.1 |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk SR128 128GB microSD |
| Test #78,728 - 1/31/24 11:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 735 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Endurance (JE4S5) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung JE4S5 |
| Class: | C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung JE4S5 256GB microSD |
| Test #78,727 - 1/31/24 10:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 814 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | sandisk 64gb 120 mb read on orange pi zero 3 |
| Test #78,726 - 1/31/24 9:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 34,520 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket 4.0 Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-RKT4P-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rocket 4 plus 1T |
| Test #78,724 - 1/31/24 8:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 34,351 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket 4.0 Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-RKT4P-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rocket 4 Plus 1T |
| Test #78,723 - 1/31/24 7:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,334 |
| User: | makerbymistake |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | aa |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Radxa X2L with SP Gen 3 SSD |
| Test #78,722 - 1/31/24 7:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,413 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SL32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SL32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | SanDisk SL32G on Pi5 |
| Test #78,720 - 1/31/24 5:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,196 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix HFM256GD3HX015N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi5 with SkHynix 256GB PCIe NVMe 2242 |
| Test #78,717 - 1/31/24 4:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,938 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Pi 5 SDCard |
| Test #78,716 - 1/31/24 4:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,859 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SABRENTExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 USB NVME |
| Test #78,711 - 1/31/24 1:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,207 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | x |
| Test #78,710 - 1/31/24 1:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,135 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 SSD on Pi3 using I-TEC SATA to USB adapter |
| Test #78,708 - 1/31/24 12:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,304 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | netcup KVM Server |
| Device: | QEMU QEMUQEMUUSBTablet |
| Class: | Virtual |
| Test #78,706 - 1/31/24 12:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,095 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |