To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #78,344 - 1/26/24 6:09 am | |
|---|---|
| Score: | 25,405 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 545s Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDSC2KF480H6L |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel SSD Pro 5400s 480GB on Pi5 using generic USB3 to SATA adapter |
| Test #78,343 - 1/26/24 4:59 am | |
|---|---|
| Score: | 40,602 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDPCSN740SDDPTQD-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN740 on Pimoroni NVMe |
| Test #78,340 - 1/26/24 3:01 am | |
|---|---|
| Score: | 14,775 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | KingSpec NX-1TB2230 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orangepi 3b nvme koxia |
| Test #78,339 - 1/26/24 2:26 am | |
|---|---|
| Score: | 1,125 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | ADATA SX930 using AXAGON EE25-GTR adapter |
| Test #78,335 - 1/25/24 10:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,075 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Sandisk Ultra USB 3.0 64GB on Pi 5 |
| Test #78,334 - 1/25/24 10:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 750 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 300X |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Lexar 00000 |
| Class: | C10 V10 U1 |
| Test #78,332 - 1/25/24 7:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,243 |
| User: | baymax |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC MyPassport25E1 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | WD My Passport 1 TB 2.5 on RPi 5 via USB 3 |
| Test #78,331 - 1/25/24 6:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,453 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SP A55 SSD |
| Test #78,330 - 1/25/24 6:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 57,920 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Patriot M.2P310240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #78,329 - 1/25/24 5:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC64G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SC64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Test #78,328 - 1/25/24 5:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,931 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apacer AS2280P4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Apacer AS2280P4256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD |
| Test #78,326 - 1/25/24 5:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,222 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #78,324 - 1/25/24 4:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,640 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston-ssd-120gb |
| Test #78,323 - 1/25/24 4:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 33,784 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force MP510 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair ForceMP510 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi5 |
| Test #78,322 - 1/25/24 4:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,320 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDA120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #78,321 - 1/25/24 4:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,008 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk128Gb |
| Test #78,319 - 1/25/24 3:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,297 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | M2 SSD RPI4 |
| Test #78,318 - 1/25/24 3:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,120 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Go USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SanDisk3.2Gen1 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Sandisk |
| Test #78,312 - 1/25/24 3:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 70,329 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | 20Q1S4F42E |
| Device: | Samsung MZVLB1T0HBLR-000L7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | yes |
| Test #78,311 - 1/25/24 3:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,149 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NE-1282242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD |