To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #78,220 - 1/24/24 11:21 am | |
|---|---|
| Score: | 44,734 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KIOXIA-EXCERIASSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #78,216 - 1/24/24 10:43 am | |
|---|---|
| Score: | 8,470 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi4b_rev1.4_M2_micron |
| Test #78,214 - 1/24/24 10:12 am | |
|---|---|
| Score: | 1,540 |
| User: | Robsche |
| Brand: | Transcend (USDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Transcend USDU1 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Sandisk on Pi4 |
| Test #78,212 - 1/24/24 9:55 am | |
|---|---|
| Score: | 1,849 |
| User: | size: 2.73 TiB type: USB |
| Brand: | Hitachi Ultrastar |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Hitachi HUA723030ALA640 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | Hitachi model: HUA723030ALA640 |
| Test #78,211 - 1/24/24 9:47 am | |
|---|---|
| Score: | 12,084 |
| User: | size: 2.73 TiB type: USB |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Hitachi model: HUA723030ALA640 |
| Test #78,207 - 1/24/24 8:14 am | |
|---|---|
| Score: | 2,759 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Amazon Basics Micro SDXC on Pi 5 |
| Test #78,206 - 1/24/24 7:36 am | |
|---|---|
| Score: | 3,796 |
| User: | aboulfad |
| Brand: | Western Digital MyBook Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WD140EDFZ-11A0VA0 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | WD140EDFZ-11A0VA0 12TB USB3 rpi5 |
| Test #78,205 - 1/24/24 7:24 am | |
|---|---|
| Score: | 13,960 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ohmygod |
| Test #78,204 - 1/24/24 7:21 am | |
|---|---|
| Score: | 1,461 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.2 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | test1 |
| Test #78,202 - 1/24/24 7:18 am | |
|---|---|
| Score: | 3,279 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung Pro Ultimate 128 GB on PI5 |
| Test #78,200 - 1/24/24 5:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,639 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | OrangePi 3b 4Gb 256G emmc |
| Test #78,199 - 1/24/24 5:08 am | |
|---|---|
| Score: | 6,871 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston 250GB M.2 NVMe SNV2S/250G |
| Test #78,195 - 1/24/24 4:05 am | |
|---|---|
| Score: | 9,449 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #78,194 - 1/24/24 3:38 am | |
|---|---|
| Score: | 1,795 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EE4S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EE4S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #78,192 - 1/24/24 2:12 am | |
|---|---|
| Score: | 4,585 |
| User: | MRF |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | with quirks |
| Test #78,191 - 1/24/24 1:47 am | |
|---|---|
| Score: | 40,801 |
| User: | BoatPi |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE220S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend NVME using Pimoroni NVME Base on Pi5 |
| Test #78,189 - 1/24/24 1:04 am | |
|---|---|
| Score: | 877 |
| User: | Dr-Pelser |
| Brand: | Netac SD (ASTC) |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Netac ASTC |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Dr Pelser - RPi3B+ |
| Test #78,188 - 1/24/24 12:36 am | |
|---|---|
| Score: | 4,125 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | usb sick |
| Test #78,187 - 1/24/24 12:25 am | |
|---|---|
| Score: | 36,978 |
| User: | Finch6 |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991a SSD on Pi 5 using Pineberry HAtDrive! Top (PCIe Gen3) |
| Test #78,185 - 1/23/24 11:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 658 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SN32G) |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | SanDisk SN32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk SN32G |