To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #78,122 - 1/23/24 11:25 am | |
|---|---|
| Score: | 1,472 |
| User: | PT |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SB64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SB64G |
| Class: | A1 C10 |
| Note: | Pi4 TDA1387 Multibit DAC |
| Test #78,120 - 1/23/24 10:47 am | |
|---|---|
| Score: | 5,533 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Banana Pi M5 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | test |
| Test #78,115 - 1/23/24 10:31 am | |
|---|---|
| Score: | 1,950 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | test |
| Test #78,114 - 1/23/24 10:24 am | |
|---|---|
| Score: | 30,203 |
| User: | astevens |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung MZ-ALQ2560 M.2 SSD on Pi 5 using Pineberry Top |
| Test #78,110 - 1/23/24 10:05 am | |
|---|---|
| Score: | 8,519 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 256ssd |
| Test #78,106 - 1/23/24 9:47 am | |
|---|---|
| Score: | 1,971 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD128) |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | 456 |
| Test #78,105 - 1/23/24 9:46 am | |
|---|---|
| Score: | 3,271 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Pi5Test |
| Test #78,104 - 1/23/24 9:41 am | |
|---|---|
| Score: | 1,284 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | 64GBStick7 |
| Test #78,103 - 1/23/24 9:36 am | |
|---|---|
| Score: | 30,029 |
| User: | Indispus |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ512HALU-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SAMSUNG MZALQ512HALU-000L1 |
| Test #78,102 - 1/23/24 9:33 am | |
|---|---|
| Score: | 31,392 |
| User: | Indispus |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ512HALU-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SAMSUNG MZALQ512HALU-000L1 |
| Test #78,099 - 1/23/24 9:19 am | |
|---|---|
| Score: | 11,542 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac ZSlim |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac MobileDataStar |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 250GBssd |
| Test #78,097 - 1/23/24 9:14 am | |
|---|---|
| Score: | 1,308 |
| User: | PT |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SL32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SL32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | pi4 |
| Test #78,094 - 1/23/24 8:59 am | |
|---|---|
| Score: | 47,112 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | SKHynix Gold P31 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix SHGP31-1000GM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SKHynix on Pimoroni NVMe Base B3 |
| Test #78,093 - 1/23/24 8:52 am | |
|---|---|
| Score: | 50,750 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Sabrent Rocket 4.0 Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-RKT4P-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent Rocket 4 Plus on Pimoroni NVMe Base B3 |
| Test #78,091 - 1/23/24 8:33 am | |
|---|---|
| Score: | 2,308 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #78,090 - 1/23/24 8:28 am | |
|---|---|
| Score: | 6,135 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #78,086 - 1/23/24 8:15 am | |
|---|---|
| Score: | 721 |
| User: | PT |
| Brand: | Samsung SD EVO (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung 00000 |
| Class: | C6 |
| Note: | Pi 4 Allo Boss DAC |
| Test #78,085 - 1/23/24 7:54 am | |
|---|---|
| Score: | 1,341 |
| User: | PT |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EB1QT) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung EB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Pi 4 Audiophonics Raspdac LCD |
| Test #78,081 - 1/23/24 7:36 am | |
|---|---|
| Score: | 25,047 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | OCZ VERTEX3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ SSD onpi5 using unbranded USB TO SATA |
| Test #78,079 - 1/23/24 7:26 am | |
|---|---|
| Score: | 37,692 |
| User: | km |
| Brand: | Toshiba BG3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba KBG30ZMV256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Toshiba KBG30ZMV256G 256GB NVME on Raspberry Pi 5 using Pimoroni NVMe Base T3 |