To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #77,819 - 1/20/24 11:08 am | |
|---|---|
| Score: | 1,839 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme MicroSD on Raspberry Pi 5 Bookworm |
| Test #77,818 - 1/20/24 11:01 am | |
|---|---|
| Score: | 27,182 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA |
| Test #77,817 - 1/20/24 10:56 am | |
|---|---|
| Score: | 9,175 |
| User: | a_s_k |
| Brand: | SSK SD300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SSK SD300256GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSK SD300 USB drive on Pi 4 |
| Test #77,812 - 1/20/24 10:22 am | |
|---|---|
| Score: | 426 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hama SDHC (NCard) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Hama NCard |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | 64GB Intenso on RPi5B8G |
| Test #77,810 - 1/20/24 10:06 am | |
|---|---|
| Score: | 12,636 |
| User: | Brausepaul |
| Brand: | Crucial X8 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000X8SSD9 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Crucial CT2000P3 on Pi5 using M.2 to USB-Adapter |
| Test #77,808 - 1/20/24 9:52 am | |
|---|---|
| Score: | 1,997 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power SD (SPCC) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP SPCC |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SP 128GB 3DNAND on RPi5B8G |
| Test #77,807 - 1/20/24 9:51 am | |
|---|---|
| Score: | 907 |
| User: | a_s_k |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk SP32G 8.0 in Pi4 |
| Test #77,805 - 1/20/24 9:37 am | |
|---|---|
| Score: | 2,575 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | 128GB AmazonBasics on RPi5B8G |
| Test #77,802 - 1/20/24 8:58 am | |
|---|---|
| Score: | 8,421 |
| User: | rob042 |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 EVO SSD on Pi 4 using StarTech USB 3.1 SATA adapter |
| Test #77,799 - 1/20/24 8:21 am | |
|---|---|
| Score: | 2,331 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #77,797 - 1/20/24 8:05 am | |
|---|---|
| Score: | 1,419 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Backup+ Slim |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Seagate BUPSlimBK |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Seagate model: BUP Slim BK size: 931.51 GiB type: USB |
| Test #77,796 - 1/20/24 8:00 am | |
|---|---|
| Score: | 4,344 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung FIT USB3 256GB |
| Test #77,795 - 1/20/24 7:57 am | |
|---|---|
| Score: | 25,695 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Integral V Series 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Integral VSeriesSATASSD120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Integral V Series 120 GB Connected via Pineberry Pi HatDrive through 2 port JMicron JMB582 B+M Key PCIe card Gen 3.0 |
| Test #77,792 - 1/20/24 6:58 am | |
|---|---|
| Score: | 786 |
| User: | LeoColman |
| Brand: | SanDisk SD Ultra (SB32G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SB32G |
| Class: | C10 |
| Note: | Generic SD card in Raspberry PI 3+ |
| Test #77,789 - 1/20/24 5:42 am | |
|---|---|
| Score: | 1,948 |
| User: | rfn67 |
| Brand: | Samsung SD EVO (EC2QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EC2QT |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | rfn67 |
| Test #77,787 - 1/20/24 4:09 am | |
|---|---|
| Score: | 3,997 |
| User: | rfn67 |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC BLACKSN7702TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rfn67 |
| Test #77,786 - 1/20/24 4:00 am | |
|---|---|
| Score: | 1,259 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC256) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SC256 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | DiskTest1 |
| Test #77,785 - 1/20/24 2:38 am | |
|---|---|
| Score: | 29,293 |
| User: | jardao |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #77,775 - 1/19/24 4:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 923 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi Zero W 1.1 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | microcenter u1 64gb on pi zero w in RPF case |
| Test #77,774 - 1/19/24 4:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,123 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD16G) |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | PNY SD16G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | SanDisk 16Gb blanca |