To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #77,773 - 1/19/24 4:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 695 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (032GB) |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | Kingston 032GB |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | microcenter 64 gb u1 on pi zero 2w with argon case outside at 0 deg F |
| Test #77,772 - 1/19/24 3:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,478 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD High Endurance (SH64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SH64G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk 64GB High Endurance SH64G A1 10 V30 U3 on Pi 5 |
| Test #77,769 - 1/19/24 2:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 722 |
| User: | microsd |
| Brand: | Sony SD OEM (NCard) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Sony NCard |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | some microSD test speed |
| Test #77,768 - 1/19/24 1:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,316 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Microsoft Azure Virtual Hard Disk |
| Board: | Microsoft Virtual Machine |
| Device: | Microsoft VirtualDisk |
| Class: | Virtual |
| Test #77,765 - 1/19/24 12:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,494 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #77,764 - 1/19/24 12:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,282 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung 840 EVO SSD on Pi 4 using SATA docking station |
| Test #77,763 - 1/19/24 12:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,893 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | eMMC on RPi CM4 8gb/32gb running on Turing Pi 2 board |
| Test #77,762 - 1/19/24 12:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,196 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 4b + samsung 840 |
| Test #77,761 - 1/19/24 12:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,091 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | NVIDIA Jetson Orin NX Engineering Reference Developer Kit |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 on Nvidia Orin/ Turing Pi 2 board |
| Test #77,759 - 1/19/24 11:57 am | |
|---|---|
| Score: | 31,368 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | NVIDIA Jetson Orin NX Engineering Reference Developer Kit |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung EVO 970 on Orin NX Turing Pi board |
| Test #77,758 - 1/19/24 11:44 am | |
|---|---|
| Score: | 6,964 |
| User: | Bianchetto |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210B-CG Adapter |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Realtek RTL9210B-CG |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent nvme on Odroid XU4Q with usb adapter |
| Test #77,757 - 1/19/24 11:43 am | |
|---|---|
| Score: | 9,285 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi5 b overclocking 2,8 ghz + samsung 840 ssd |
| Test #77,756 - 1/19/24 11:36 am | |
|---|---|
| Score: | 8,501 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS256GMTE110S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #77,752 - 1/19/24 10:34 am | |
|---|---|
| Score: | 2,819 |
| User: | amazon aws |
| Brand: | Amazon AWS ElasticBlockStore |
| Board: | c6gd.medium |
| Device: | Amazon ElasticBlockStore |
| Class: | Virtual |
| Note: | c instance ebs |
| Test #77,751 - 1/19/24 10:17 am | |
|---|---|
| Score: | 18,622 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC CLSN520SDAPMUW-128G-1022 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #77,750 - 1/19/24 10:13 am | |
|---|---|
| Score: | 737 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD High Performance (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY SD32G |
| Class: | C10 U3 |
| Test #77,748 - 1/19/24 8:16 am | |
|---|---|
| Score: | 20,260 |
| User: | WD |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC BlueSN5801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #77,747 - 1/19/24 7:36 am | |
|---|---|
| Score: | 9,139 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210B-CG Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Realtek RTL9210B-CG |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | usb3nvme |
| Test #77,746 - 1/19/24 7:23 am | |
|---|---|
| Score: | 26,087 |
| User: | wn\ |
| Brand: | Micron 2300 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron MTFDHBA256TDV |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | wdd |
| Test #77,745 - 1/19/24 7:16 am | |
|---|---|
| Score: | 38,045 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Crucial P5 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P5PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P5 Plus on Pimoroni NVMe Base B2 |