To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #77,315 - 1/10/24 3:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,974 |
| User: | km |
| Brand: | Crucial BX300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT120BX300SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX300 120GB on Raspberry Pi 5 using Mediasonic HDM-U31C USB 3.1 to SATA adapter |
| Test #77,313 - 1/10/24 3:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,906 |
| User: | km |
| Brand: | Crucial BX300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT120BX300SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX300 128GB on Raspberry Pi 5 using WEme USB 3.0 to SATA adapter |
| Test #77,312 - 1/10/24 2:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,440 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN530NVMeWDC512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePI |
| Test #77,311 - 1/10/24 1:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,205 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | A400 on Pi 5 |
| Test #77,309 - 1/10/24 12:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,502 |
| User: | Rupert |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S500Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Fanxiang S500 Pro on Pi 5 using Pimoroni NVMe Base |
| Test #77,307 - 1/10/24 11:40 am | |
|---|---|
| Score: | 6,112 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | NVIDIA Jetson Nano Kit |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #77,306 - 1/10/24 11:39 am | |
|---|---|
| Score: | 1,996 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend (USDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend USDU1 |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Transcend SD Card 500S 8GB on Pi 5 |
| Test #77,304 - 1/10/24 11:20 am | |
|---|---|
| Score: | 14,070 |
| User: | Baki |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | UGREEN 80556 USB 3.1 SATA Enclosure with ASM235CM Chip Firmware 171120D11E80 |
| Test #77,300 - 1/10/24 11:01 am | |
|---|---|
| Score: | 1,625 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO (EC2QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EC2QT |
| Class: | C10 U3 |
| Test #77,299 - 1/10/24 10:54 am | |
|---|---|
| Score: | 13,675 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba Q300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba Q300 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #77,297 - 1/10/24 10:50 am | |
|---|---|
| Score: | 1,845 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (BD2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung BD2S5 |
| Class: | A1 C10 V10 U3 |
| Note: | Samsung 128 Evo on i5 8GB |
| Test #77,296 - 1/10/24 9:54 am | |
|---|---|
| Score: | 13,187 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #77,295 - 1/10/24 9:42 am | |
|---|---|
| Score: | 30,620 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #77,293 - 1/10/24 8:48 am | |
|---|---|
| Score: | 2,556 |
| User: | mikep |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Amazon basics 64GB 2x pack |
| Test #77,292 - 1/10/24 8:46 am | |
|---|---|
| Score: | 870 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SD64G) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #77,289 - 1/10/24 8:00 am | |
|---|---|
| Score: | 7,767 |
| User: | PRSXFENG |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Forsee eMMC on Orange Pi 3B |
| Test #77,288 - 1/10/24 7:35 am | |
|---|---|
| Score: | 595 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend (USDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Transcend USDU1 |
| Class: | C10 V10 U1 |
| Note: | Test1 |
| Test #77,287 - 1/10/24 5:46 am | |
|---|---|
| Score: | 1,481 |
| User: | mikep |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SC32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Noobs 32GB preinstalled |
| Test #77,286 - 1/10/24 5:29 am | |
|---|---|
| Score: | 7,791 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | ASUS ROG STRIX Arion RGB NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | ASUS ROGESD-S1C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 1 |
| Test #77,285 - 1/10/24 5:29 am | |
|---|---|
| Score: | 10,773 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS512GMTS430S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | 2 |