To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #18,955 - 4/18/20 6:36 am | |
|---|---|
| Score: | 5,860 |
| User: | Julius |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Patriot burst 120 gb SSD on Startech 2,5 SATA adapter |
| Test #18,944 - 4/18/20 5:42 am | |
|---|---|
| Score: | 550 |
| User: | SteelRam |
| Brand: | Steelram FS200 USB pSSD |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Steelram SteelRamA01 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SteelRam 64GB FS200 USB stick |
| Test #18,897 - 4/18/20 1:16 am | |
|---|---|
| Score: | 4,389 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme PRO 128 GB Solid State USB Flash Drive USB 3.1 |
| Test #18,888 - 4/18/20 12:08 am | |
|---|---|
| Score: | 2,707 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | arcabite@raspi4 |
| Test #18,869 - 4/17/20 9:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,425 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Arcanite |
| Test #18,849 - 4/17/20 6:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,101 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY 480Gb SSD |
| Test #18,841 - 4/17/20 6:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,134 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk model: Ultra Fit size: 114.61 GiB USB 3 on Pi 4 |
| Test #18,812 - 4/17/20 3:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,067 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme 500 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk ExtremePortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | rpi 4 overclock sandisk extreme portable |
| Test #18,802 - 4/17/20 2:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,214 |
| User: | stivoberlin |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Portable SSD T5 |
| Test #18,789 - 4/17/20 1:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,570 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W512G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme 500GB SSD |
| Test #18,744 - 4/17/20 9:36 am | |
|---|---|
| Score: | 2,517 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingDian Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Plus Rev 1.3 |
| Device: | KingDian TYPEC120GBPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingDian 120GB USBC Portable Drive on Pi4 |
| Test #18,735 - 4/17/20 8:56 am | |
|---|---|
| Score: | 1,235 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Netac OnlyDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Netac64g |
| Test #18,724 - 4/17/20 7:57 am | |
|---|---|
| Score: | 6,761 |
| User: | ataias |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Portable SSD T5 on Pi 4 |
| Test #18,715 - 4/17/20 7:06 am | |
|---|---|
| Score: | 9,039 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD200 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Transcend TS120GESD240C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Transcend 120 GB ESD240C SSD on Pi 4 |
| Test #18,688 - 4/17/20 5:01 am | |
|---|---|
| Score: | 1,702 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport Ultra Metal |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | WDC WD20NMVW-11AV3S4 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | WD MyPassport Ultra 2TB |
| Test #18,679 - 4/17/20 4:36 am | |
|---|---|
| Score: | 8,778 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #18,661 - 4/17/20 3:07 am | |
|---|---|
| Score: | 2,365 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | test |
| Test #18,557 - 4/16/20 1:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,184 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk UltraUSB3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | USB3 Sandisk 64GB |
| Test #18,532 - 4/16/20 11:56 am | |
|---|---|
| Score: | 1,268 |
| User: | worker |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | My Drive Pro Store XS 64 |
| Test #18,531 - 4/16/20 11:54 am | |
|---|---|
| Score: | 5,804 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | kingston ssdnow300 |