To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #7,852 - 1/30/20 2:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 719 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SDHC (SDXXX) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend SDU1 |
| Class: | C10 V10 U1 |
| Note: | PNY UHS-I 16GB or maybe the crucial ssd via usb 3 |
| Test #7,848 - 1/30/20 11:57 am | |
|---|---|
| Score: | 1,239 |
| User: | DHaas |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SR32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SR32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk Extreme 32gB UHS-3 |
| Test #7,845 - 1/30/20 11:32 am | |
|---|---|
| Score: | 1,181 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SB64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SB64G |
| Class: | A1 C10 |
| Note: | Baseline NO SSD on Pi4 |
| Test #7,840 - 1/30/20 11:07 am | |
|---|---|
| Score: | 609 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra (SL32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SL32G |
| Class: | C10 |
| Note: | Kingston A400 |
| Test #7,839 - 1/30/20 9:32 am | |
|---|---|
| Score: | 1,244 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EB1QT) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung EB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Samsung Evo Plus 32GB on RPi 4B |
| Test #7,828 - 1/30/20 6:00 am | |
|---|---|
| Score: | 1,240 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EB1QT) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung EB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Samsung |
| Test #7,826 - 1/30/20 5:40 am | |
|---|---|
| Score: | 1,264 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SC32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | simple microsd 32GB |
| Test #7,814 - 1/30/20 12:36 am | |
|---|---|
| Score: | 1,372 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A2 (SK64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SK64G |
| Class: | A2 C10 V10 U1 |
| Note: | mcserver pi |
| Test #7,802 - 1/29/20 5:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 513 |
| User: | Askepot |
| Brand: | Kingston SD Digital (SD16G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Lexar SD16G |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Somewhat suspect (oddly cheap) Kingston CanvasSelect mSDHC Class 10, Pi 4 (4GB) |
| Test #7,801 - 1/29/20 5:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,014 |
| User: | manek |
| Brand: | Samsung SD EVO (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung 00000 |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Sandisk SD on Raspberry pi 3B |
| Test #7,799 - 1/29/20 4:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,277 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Pi4 ScanDisk Extreme 64G |
| Test #7,797 - 1/29/20 3:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 742 |
| User: | pettam |
| Brand: | Samsung SD EVO (BB1QT) |
| Board: | Raspberry Pi Zero W 1.1 |
| Device: | Samsung BB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Samsung EVO microSDHC on Pi0W |
| Test #7,795 - 1/29/20 2:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,325 |
| User: | mb |
| Brand: | Samsung SD EVO (EC2QT) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung EC2QT |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | Blitzwolf SD Card 64G Pi4 |
| Test #7,792 - 1/29/20 12:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 690 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend (USDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend USDU1 |
| Class: | C10 U1 |
| Test #7,780 - 1/29/20 5:59 am | |
|---|---|
| Score: | 1,321 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SM32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SM32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #7,776 - 1/29/20 4:08 am | |
|---|---|
| Score: | 505 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Lexar USD00 |
| Class: | C10 V10 U1 |
| Test #7,773 - 1/29/20 3:03 am | |
|---|---|
| Score: | 1,185 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #7,770 - 1/29/20 1:05 am | |
|---|---|
| Score: | 1,143 |
| User: | johnnymnemonic |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EB1QT) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung EB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Samsung MB-ME32GA EVO Plus UHS-I U1 on Pi 4 |
| Test #7,768 - 1/28/20 9:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 631 |
| User: | sagek |
| Brand: | SanDisk SD Extreme (SU64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SU64G |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | SanDisk SU64G SD Card on Pi 4 |
| Test #7,767 - 1/28/20 8:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,223 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SL16G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SL16G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | sd card came with the PI |