To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #5,548 - 12/22/19 11:23 am | |
|---|---|
| Score: | 4,891 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY CS900240GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pny uas disabled ewit |
| Test #5,539 - 12/22/19 9:00 am | |
|---|---|
| Score: | 4,592 |
| User: | Paul |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SA400 on Pi4 using Orico 2139U3 SATA to USB enclosure |
| Test #5,536 - 12/22/19 7:20 am | |
|---|---|
| Score: | 2,876 |
| User: | McNezmo |
| Brand: | Verbatim Vi550 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Verbatim Vi550S3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Verbatim Vi550 S3 SSD on Pi 4 using Renkforce SATA to USB Adapter |
| Test #5,535 - 12/22/19 6:46 am | |
|---|---|
| Score: | 6,207 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 CT500MX500SSD1 on Pi4 |
| Test #5,532 - 12/22/19 4:12 am | |
|---|---|
| Score: | 5,115 |
| User: | raspi5.localnet |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial CT240BX5 on Pi 4 using IcyBox IB-241WP (JMicron JMS579 (Quirks)) |
| Test #5,530 - 12/22/19 3:57 am | |
|---|---|
| Score: | 5,032 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD8SB8U128G1122 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Sandisk X400 128GB am USB3.0 nach Firwareupdate des JMS578 Chip des Festplattengeh?uses DIGITUS DA-71114 und setzen der Macken |
| Test #5,529 - 12/22/19 3:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,781 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ VERTEX3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ocz v3 pi4 825 |
| Test #5,528 - 12/22/19 3:27 am | |
|---|---|
| Score: | 4,068 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial bx 500 on rpi 4 and 2 usd sata to usb adapter |
| Test #5,525 - 12/22/19 12:01 am | |
|---|---|
| Score: | 5,433 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba Q Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Toshiba THNSNJ256GCST |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi 4 |
| Test #5,518 - 12/21/19 9:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,960 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #5,517 - 12/21/19 7:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,534 |
| User: | jchambers |
| Brand: | Samsung 950 Pro |
| Board: | MSI B360M PRO-VH |
| Device: | Samsung SSD950PRO256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 950 Pro |
| Test #5,514 - 12/21/19 7:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,450 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 830 128GB SSD on Pi4 using ASMedia USB to SATA adapter |
| Test #5,512 - 12/21/19 6:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,441 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | OCZ VERTEX3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ Vertex3 PI4 Ubuntu Server |
| Test #5,511 - 12/21/19 6:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,167 |
| User: | Jevis |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 SSD 120GB on Pi 4 using Electra USB-SATA 3.0 adapter |
| Test #5,499 - 12/21/19 2:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,482 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green 120 GB SSD on Pi 4 using Deltaco SATA to USB adapter enclosure without quirks applied |
| Test #5,495 - 12/21/19 2:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,790 |
| User: | tdpt |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSA2CT040G3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPi4 with Intel SSD on a chinese unknown SATA to USB3 adapter |
| Test #5,494 - 12/21/19 2:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,175 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #5,490 - 12/21/19 1:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,300 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | dd pissd |
| Test #5,488 - 12/21/19 1:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,025 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVO2B2Q |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO SSD on Pi 4 using AliExpress cheap M.2 to USB adapter (JMicron chip) |
| Test #5,487 - 12/21/19 1:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,789 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SUV500480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |