To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #5,487 - 12/21/19 1:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,789 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SUV500480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #5,486 - 12/21/19 1:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,150 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD8SB8U128G1122 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD am USB3.0 nach Firwareupdate des JMS578 Chip des Festplattengeh?uses |
| Test #5,484 - 12/21/19 12:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,626 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #5,483 - 12/21/19 12:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,434 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4 mit USB3 SSD |
| Test #5,476 - 12/21/19 11:35 am | |
|---|---|
| Score: | 2,762 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Z400s |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SD8SBAT064G1122 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #5,471 - 12/21/19 9:45 am | |
|---|---|
| Score: | 2,620 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | TCSUNBOW M1 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | TCSUNBOW M132GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | pi-home mit m.sata |
| Test #5,457 - 12/21/19 3:43 am | |
|---|---|
| Score: | 2,672 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDA120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SSD Plus on Pi 3 using Seagate SATA to USB |
| Test #5,455 - 12/21/19 2:59 am | |
|---|---|
| Score: | 2,936 |
| User: | Hanshauser |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | HansSSD |
| Test #5,451 - 12/21/19 1:44 am | |
|---|---|
| Score: | 3,577 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSD Plus Sata III Internal SSD |
| Test #5,450 - 12/20/19 11:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,368 |
| User: | Auke |
| Brand: | Crucial M4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial M4-CT256M4SSD2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crusial M4 256GB on Pi 4 Buster with ASM1051E |
| Test #5,443 - 12/20/19 8:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,331 |
| User: | xspyboyx |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston on Pi4 with StarTech 2.5 to USB 3.0 |
| Test #5,442 - 12/20/19 7:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,159 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi Startech Sata to usb adapter |
| Test #5,437 - 12/20/19 6:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,041 |
| User: | samos |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900240GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY CS900 |
| Test #5,431 - 12/20/19 1:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,374 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS1TSSD230S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #5,424 - 12/20/19 8:04 am | |
|---|---|
| Score: | 5,000 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingDian S370 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingDian S370128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #5,423 - 12/20/19 8:03 am | |
|---|---|
| Score: | 6,473 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 535 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSC2BW240H6 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel SSD |
| Test #5,422 - 12/20/19 4:44 am | |
|---|---|
| Score: | 5,979 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung SSD 860 EVO M.2 on Pi 4 using Axagon EEM2-U3 USB3.0 - SATA M.2 box |
| Test #5,421 - 12/20/19 4:14 am | |
|---|---|
| Score: | 3,609 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #5,420 - 12/20/19 4:12 am | |
|---|---|
| Score: | 5,112 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #5,419 - 12/20/19 3:59 am | |
|---|---|
| Score: | 4,418 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSA2CW120G3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | intel 320 on pi4 using startech usb to sata |