To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #69,655 - 4/25/23 3:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,869 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | WDC BlueSN570500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital BLue 500gig. |
| Test #69,652 - 4/25/23 11:00 am | |
|---|---|
| Score: | 11,757 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | StarFive VisionFive 2 |
| Device: | Lexar SSDNM620512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #69,648 - 4/25/23 6:40 am | |
|---|---|
| Score: | 7,104 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 Stock using SabreEC-SNVE |
| Test #69,646 - 4/25/23 5:04 am | |
|---|---|
| Score: | 71,857 |
| User: | OceanRunner |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | HP Laptop 15-dw3xxx |
| Device: | WDC PCSN530SDBPNPZ-256G-1006 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Nvme on HP Laptop |
| Test #69,645 - 4/25/23 1:38 am | |
|---|---|
| Score: | 19,943 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | parted |
| Test #69,641 - 4/24/23 4:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,564 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme pcie2.0 |
| Test #69,638 - 4/24/23 1:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,811 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NE-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | sudo armbian-config |
| Test #69,637 - 4/24/23 1:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,109 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,634 - 4/24/23 8:17 am | |
|---|---|
| Score: | 18,561 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | test |
| Test #69,626 - 4/24/23 3:59 am | |
|---|---|
| Score: | 4,264 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC BLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi4b 8gb ugreen nvme adapter WD balck 7TB SN770 |
| Test #69,625 - 4/24/23 1:17 am | |
|---|---|
| Score: | 17,989 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix BC501ANVMeSK128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #69,624 - 4/24/23 12:57 am | |
|---|---|
| Score: | 16,520 |
| User: | orangepi5 |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingspec NVMe PCIe 3.0 X4 512GB |
| Test #69,622 - 4/23/23 9:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,731 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec 512Gb |
| Test #69,621 - 4/23/23 6:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,982 |
| User: | jkwestby |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ512HBLU-00BL1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 500GB SanDisk NVMe on OrangePi 5 |
| Test #69,620 - 4/23/23 2:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,235 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1TB2242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #69,619 - 4/23/23 2:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,801 |
| User: | wester.minsk |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | CHUWI Hi13 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Chuwi Hi13 Mint USB SSD |
| Test #69,613 - 4/23/23 11:47 am | |
|---|---|
| Score: | 5,583 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | PNY CS900240GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi400 |
| Test #69,611 - 4/23/23 10:00 am | |
|---|---|
| Score: | 2,086 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,610 - 4/23/23 9:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,979 |
| User: | Jordi Brouwer |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC BlueSA510M.222801000GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue SA510 SATA SSD 1 TB |
| Test #69,609 - 4/23/23 7:58 am | |
|---|---|
| Score: | 20,977 |
| User: | Ace1000ks |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung M.2 NVMe SSD 2242 |