To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #69,366 - 4/15/23 6:41 am | |
|---|---|
| Score: | 29,255 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | ASRock H110M-STX |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | homeserver |
| Test #69,363 - 4/15/23 6:30 am | |
|---|---|
| Score: | 4,323 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | parameter boot config |
| Test #69,362 - 4/15/23 6:25 am | |
|---|---|
| Score: | 18,539 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeTOSHIBA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | nvme m2 256gb |
| Test #69,361 - 4/15/23 6:21 am | |
|---|---|
| Score: | 8,051 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | l |
| Test #69,356 - 4/15/23 5:08 am | |
|---|---|
| Score: | 4,973 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | ASUS ROG STRIX Arion RGB NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | ASUS ROGESD-S1C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD on PI4 |
| Test #69,353 - 4/15/23 4:10 am | |
|---|---|
| Score: | 8,741 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 970 Evo Plus 250 GB on Pi 4 8GB in an Argon One V2 NVMe case |
| Test #69,352 - 4/15/23 2:57 am | |
|---|---|
| Score: | 19,545 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung NVMe MZALQ256HAJD SSD on OrangePi 5 M2 |
| Test #69,350 - 4/15/23 1:05 am | |
|---|---|
| Score: | 18,463 |
| User: | SAMSUNG 512GB M.2 2242 42mm PM991 |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ512HALU-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #69,346 - 4/14/23 10:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,696 |
| User: | coolpi |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC BlueSN570250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | op5 test2 wd blue |
| Test #69,341 - 4/14/23 2:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,337 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel DC S3500 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Intel SSDSC2BB800G6 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OK |
| Test #69,340 - 4/14/23 2:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,994 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS1TMTS430S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on OrangePi 5 |
| Test #69,339 - 4/14/23 1:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,724 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Walram 2.5" SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Walram 512G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WALRAM model: 512G on Orange Pi5, 16gb |
| Test #69,338 - 4/14/23 1:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,631 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NE-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston KC3000 on OrangePi 5B |
| Test #69,335 - 4/14/23 8:35 am | |
|---|---|
| Score: | 5,469 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston A400 SSD on Pi4 using JMicro adapter |
| Test #69,332 - 4/14/23 7:47 am | |
|---|---|
| Score: | 21,381 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL4 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SSSTC CL4-3D256-Q11NVMeSSSTC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CL4-3D256 NVME on Orange Pi 5 using m.2 |
| Test #69,330 - 4/14/23 5:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,171 |
| User: | tigattack |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 128GB NVMe SSD on Pi 4 using FIDECO M.2 NVME SATA SSD Enclosure |
| Test #69,329 - 4/14/23 5:48 am | |
|---|---|
| Score: | 20,236 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #69,326 - 4/14/23 3:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,912 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,323 - 4/14/23 3:16 am | |
|---|---|
| Score: | 8,471 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,322 - 4/14/23 3:16 am | |
|---|---|
| Score: | 5,363 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |