To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #68,413 - 3/17/23 5:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,076 |
| User: | cmos |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orangepi5 ubuntu 2023/03/18 m2 ssd kingspec 256gb from aliexpress |
| Test #68,412 - 3/17/23 4:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 22,150 |
| User: | Ontek |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 Evo NVMe on CM4 |
| Test #68,411 - 3/17/23 4:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,819 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NE-5122280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Test |
| Test #68,410 - 3/17/23 4:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,795 |
| User: | Ontek |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 Evo 1TB on CM4 |
| Test #68,409 - 3/17/23 3:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,950 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,402 - 3/17/23 7:55 am | |
|---|---|
| Score: | 8,510 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 870 EVO 500GB on Pi 4 using StarTech USB 3.1 to 2.5 SATA Hard Drive Adapter (without quirks) |
| Test #68,401 - 3/17/23 6:41 am | |
|---|---|
| Score: | 8,273 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,397 - 3/17/23 3:39 am | |
|---|---|
| Score: | 26,596 |
| User: | test |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,395 - 3/17/23 1:57 am | |
|---|---|
| Score: | 11,672 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4SE |
| Device: | SKHynix HFM256GDJTNG-8310A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | VME |
| Test #68,388 - 3/16/23 7:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,676 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 870 EVO 500GB on Pi 4 using StarTech USB 3.1 to 2.5 SATA Hard Drive Adapter |
| Test #68,387 - 3/16/23 6:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,999 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SM841 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung MZ7PD128HAFV-000H7 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 Pro 128GB on Pi 4 2GB |
| Test #68,386 - 3/16/23 5:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,611 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Toshiba NVME |
| Test #68,385 - 3/16/23 4:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,583 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,384 - 3/16/23 4:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 21,909 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi with Ubuntu 22.04 |
| Test #68,383 - 3/16/23 4:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,668 |
| User: | Boeier |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZ9LQ512HBLU-00B00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Boeier |
| Test #68,382 - 3/16/23 3:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,742 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SKHynix 128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | na |
| Test #68,381 - 3/16/23 1:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,704 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNT256GTOSHIBAMEMORY |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Toshiba model: KBG40ZNT256G MEMORY size: 238.47 GiB |
| Test #68,375 - 3/16/23 9:53 am | |
|---|---|
| Score: | 3,111 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goldenfir 2.5" SSD |
| Board: | Orange Pi 3 LTS |
| Device: | Goldenfir SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | orangepi 3 lts ssd |
| Test #68,370 - 3/16/23 4:28 am | |
|---|---|
| Score: | 7,999 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,364 - 3/15/23 10:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,799 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Leven JP600 M.2 PCIe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Leven JAJP600M1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 with 1TB SSD |