To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #61,759 - 8/7/22 1:09 am | |
|---|---|
| Score: | 5,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 850 on Pi 4 using JCMicron SATA to USB adapter |
| Test #61,758 - 8/6/22 10:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,872 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | TCSUNBOW N4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | TCSUNBOW N432GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #61,744 - 8/6/22 7:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,574 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 SE Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC BLACKSN750SE250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME Realtek Controller |
| Test #61,743 - 8/6/22 7:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,122 |
| User: | Monty |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SiliconPower 256 SSD on Pi4 usb3.0 |
| Test #61,741 - 8/6/22 6:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,011 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,738 - 8/6/22 2:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,243 |
| User: | TomTuttle |
| Brand: | AData XPG Gammix S11 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | AData GAMMIXS11L |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA XPG 512GB NVMe, CM4 1GB |
| Test #61,736 - 8/6/22 12:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,422 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,730 - 8/6/22 9:46 am | |
|---|---|
| Score: | 28,810 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX300 Series |
| Board: | HP ProDesk 600 G2 SFF |
| Device: | Crucial CT525MX300SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #61,729 - 8/6/22 7:54 am | |
|---|---|
| Score: | 4,903 |
| User: | mikeycognac |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SV300 in USB3 enclosure on RPi4 |
| Test #61,726 - 8/6/22 6:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,973 |
| User: | vadedmgen |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD860PRO512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RaspberryPI 4 Samsung 860 Pro F2FS |
| Test #61,724 - 8/6/22 6:21 am | |
|---|---|
| Score: | 5,445 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC Green2.5240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Western Digital 240GB using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #61,722 - 8/6/22 6:02 am | |
|---|---|
| Score: | 5,791 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SAMSUNG SSD 850 Evo 250GB on Pi 4 |
| Test #61,717 - 8/6/22 12:48 am | |
|---|---|
| Score: | 6,768 |
| User: | enumerati |
| Brand: | LITEON M.2 OEM L Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | LITEON L8H-256V2G-11M.22280256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | rpi4-liteon-m.2sata-ssd |
| Test #61,716 - 8/6/22 12:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,079 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | fr |
| Test #61,704 - 8/5/22 11:16 am | |
|---|---|
| Score: | 8,226 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB 3.1 adapter |
| Test #61,699 - 8/5/22 10:03 am | |
|---|---|
| Score: | 6,756 |
| User: | BubbleTheFish |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC BlueSA5102.51000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue SA510 1Tb on Pi 4 using StarTech Sata to USB adapter |
| Test #61,697 - 8/5/22 9:49 am | |
|---|---|
| Score: | 12,076 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Google Chromebook Pixel 2013 (Link) |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,694 - 8/5/22 7:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,556 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Tammuz RX550 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Tammuz RX550120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,689 - 8/5/22 1:43 am | |
|---|---|
| Score: | 8,170 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLW256HEHP-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | r4 |
| Test #61,688 - 8/5/22 1:41 am | |
|---|---|
| Score: | 5,699 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 SSD o Pi 4 using SATA to USB adapter |