To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #61,435 - 7/26/22 8:03 am | |
|---|---|
| Score: | 8,212 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Ramsta S800 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Ramsta SSDS800128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,430 - 7/26/22 7:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,489 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using UGREEN |
| Test #61,425 - 7/26/22 7:10 am | |
|---|---|
| Score: | 2,953 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37480 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Orico 2139C3-G2 USB 3.1 another cable |
| Test #61,422 - 7/26/22 6:55 am | |
|---|---|
| Score: | 9,391 |
| User: | emann41 |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | ASMedia TASM236XNVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Pro PCIe 4.0 NVME M.2 SSD on Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.4, 8GB running Debian GNU/Linux 11 (bullseye) aarch64 and using Suptronics X873 M.(USB 3) |
| Test #61,413 - 7/25/22 7:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,127 |
| User: | Ivo12s |
| Brand: | Corsair Force 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Corsair Force3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | uiouiou |
| Test #61,410 - 7/25/22 3:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,505 |
| User: | VadimBY |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD 840 EVO 250GB on USB 3.0 on RPi 4 |
| Test #61,406 - 7/25/22 2:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,501 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 860 EVO 1TB |
| Test #61,402 - 7/25/22 4:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,393 |
| User: | rulls |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | ASMedia TASM236XNVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Pro on Pi 4B using Orico NVMe SSD M.2 20Gbps to USB adapter (ORICO M2PV-C3) |
| Test #61,401 - 7/25/22 1:25 am | |
|---|---|
| Score: | 8,325 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Silicon Power M.2 ssd |
| Test #61,399 - 7/24/22 10:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,668 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDXPS240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SDSSDXPS240G on Pi4 using QZ SATA to USB Adapter |
| Test #61,394 - 7/24/22 3:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,080 |
| User: | ThinkPied |
| Brand: | Timetec MS05 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Timetec MS05 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | TimeTech NVMe M.2 connected using adapter and enclosure on Pi 3B |
| Test #61,390 - 7/24/22 2:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,726 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO 1TB SSD on Pi 400 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #61,389 - 7/24/22 12:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,124 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO 1TB SSD on Pi 400 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #61,387 - 7/24/22 12:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,781 |
| User: | raspiNewbee |
| Brand: | Team T-Force Delta RGB Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Team T-FORCE250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Delta t-fORCE Phantom Gaming on RasPI 400 using verbatim enclATA to USB |
| Test #61,385 - 7/24/22 9:57 am | |
|---|---|
| Score: | 17,123 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Kingston SNVS500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Odroid M1 NVME |
| Test #61,384 - 7/24/22 9:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,912 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial CT500 M2 NVMe on Pi 4 using Orico USB adapter |
| Test #61,379 - 7/24/22 4:29 am | |
|---|---|
| Score: | 8,825 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Test1 |
| Test #61,375 - 7/24/22 12:37 am | |
|---|---|
| Score: | 65,713 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 665p M.2 Series |
| Board: | Intel NUC11PHi7 |
| Device: | Intel SSDPEKNW010T8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | USB3Storage |
| Test #61,369 - 7/23/22 4:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,812 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ICY BOX IB-1817M-C32 USB NVMe Adapter on Pi4 |
| Test #61,367 - 7/23/22 8:49 am | |
|---|---|
| Score: | 4,882 |
| User: | Gentoonix |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 on Pi 4 8GB 64-bit using Amazon Basics SATA to USB adapter and Atolla 7-port hub |