To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #60,151 - 6/4/22 10:24 am | |
|---|---|
| Score: | 6,999 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,149 - 6/4/22 9:44 am | |
|---|---|
| Score: | 5,017 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850PRO512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,148 - 6/4/22 9:31 am | |
|---|---|
| Score: | 2,509 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Emtec X150 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Emtec X150480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,147 - 6/4/22 9:26 am | |
|---|---|
| Score: | 5,074 |
| User: | Gbroes |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850PRO512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung850Pro |
| Test #60,144 - 6/4/22 7:16 am | |
|---|---|
| Score: | 7,687 |
| User: | Anon |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD with UGREEN Adapter with UASP support - Chipset ASM225CM |
| Test #60,143 - 6/4/22 5:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,647 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Ramsta S800 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Ramsta SSDS800128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,141 - 6/4/22 2:58 am | |
|---|---|
| Score: | 73,144 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate FireCuda 530 |
| Board: | ASRock X300M-STX |
| Device: | Seagate FireCuda530ZP1000GM30013 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #60,139 - 6/4/22 1:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,749 |
| User: | schizo@mohdschizo |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot Burst SSD on Pi 4 |
| Test #60,137 - 6/3/22 5:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,504 |
| User: | fm348s |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | DeskPI Pro OC 240gb SSD |
| Test #60,136 - 6/3/22 4:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,188 |
| User: | fm348s |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | DeskPi Pro OC 240gb SSD |
| Test #60,132 - 6/3/22 10:41 am | |
|---|---|
| Score: | 5,403 |
| User: | Plum |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sabrent EC-DFLT with Jmicron firmware update & usb-storage.quirks=152d:1561:u |
| Test #60,130 - 6/3/22 9:51 am | |
|---|---|
| Score: | 6,792 |
| User: | fm348s |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | DeskPi Pro Stock 240gb SSD |
| Test #60,118 - 6/2/22 12:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,909 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 SSD 1TB |
| Test #60,115 - 6/2/22 11:09 am | |
|---|---|
| Score: | 8,152 |
| User: | Olaf |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD850EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi 4 With Samsung Evo 120 GB startech usb 3.1 to sata. |
| Test #60,111 - 6/2/22 7:48 am | |
|---|---|
| Score: | 6,803 |
| User: | fm348s |
| Brand: | Smart M.2 SATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Smart SH9M2S86Q120GLE3GC |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi4-Solar.Assitance_OC |
| Test #60,109 - 6/2/22 6:15 am | |
|---|---|
| Score: | 6,894 |
| User: | Ozz |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | A400 M.2 240Go with X862 card (double USB-C reversed) v4 |
| Test #60,107 - 6/2/22 3:56 am | |
|---|---|
| Score: | 5,532 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,100 - 6/1/22 8:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,171 |
| User: | fm348s |
| Brand: | Smart M.2 SATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Smart SH9M2S86Q120GLE3GC |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi4 Desk Pro OC SSD sata |
| Test #60,097 - 6/1/22 3:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,543 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 SSD 500GB using ICY BOX M.2 SSD NVMe Enclosure USB-C and SABRENT 4 Port powered USB 3.0 HUB |
| Test #60,096 - 6/1/22 3:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,244 |
| User: | Yannick_L |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |