To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #1,091 - 8/1/19 7:24 am | |
|---|---|
| Score: | 2,739 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | WDC WDS250G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #2,640 - 9/28/19 4:15 am | |
|---|---|
| Score: | 2,738 |
| User: | Naroar |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung USB31 Fit Plus 128GB |
| Test #70,736 - 6/6/23 1:27 am | |
|---|---|
| Score: | 2,738 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo SSD-PUTCN Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3A+ 1.0 |
| Device: | Buffalo SSD-PUT/N |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #12,598 - 3/15/20 8:50 am | |
|---|---|
| Score: | 2,738 |
| User: | Huckleberry |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 pro using A Sabrent USB 3 enclosure |
| Test #10,297 - 2/24/20 12:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,737 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | cruzical bx500 on Pi 3B using Orinoco USB 3.0 2.5 inch clare case |
| Test #93,745 - 8/31/24 12:21 am | |
|---|---|
| Score: | 2,737 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi1 1tb1 choosing 1tb1 this time |
| Test #81,645 - 3/15/24 11:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,736 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SSK SSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #83,278 - 3/30/24 4:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,736 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Team TM8PS7512G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #9,076 - 2/17/20 11:11 am | |
|---|---|
| Score: | 2,736 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk X4002.57MM128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk ssd cheap amazon adaptor |
| Test #66,996 - 2/8/23 9:19 am | |
|---|---|
| Score: | 2,736 |
| User: | Triccheballacche |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | USB to SATA -> Samsung SSD 120gb |
| Test #124,698 - 7/12/25 3:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,736 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | test |
| Test #104,850 - 3/8/25 4:54 am | |
|---|---|
| Score: | 2,736 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SE064) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba SE064 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | WD PC SN740 NvMe SSD (512GB) on Pi 5 using M.2 HAT+ |
| Test #132,008 - 3/2/26 5:43 am | |
|---|---|
| Score: | 2,736 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Pro Elite (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #42,479 - 3/21/21 10:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,735 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 on Pi3B+ |
| Test #65,001 - 12/15/22 3:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,735 |
| User: | noox |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS256GMTE220S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend TS256GMTE220S 256GB M.2 on RasPi4 FIDECO M.2 NVME SATA USB no uas |
| Test #65,728 - 1/9/23 4:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,735 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS1000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk on Pi 4 using OWC 3.0 SATA |
| Test #60,250 - 6/9/22 7:15 am | |
|---|---|
| Score: | 2,735 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #25,583 - 5/26/20 10:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,734 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD200 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS120GESD240C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #10,692 - 2/27/20 11:40 am | |
|---|---|
| Score: | 2,734 |
| User: | hopla |
| Brand: | Seagate Expansion HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate Expansion |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | GoldenFir 512Gb |
| Test #1,056 - 7/29/19 12:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,734 |
| User: | Fraoch |
| Brand: | TCSUNBOW N4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | TCSUNBOW N432GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | TCSUNBOW N4 |