To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #3,524 - 11/3/19 12:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,727 |
| User: | mikeys59 |
| Brand: | MyDigitalSSD BP4e mSATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | MyDigitalSSD BP4emSATASSD |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Raspberry pi 4B with pi drive board |
| Test #51,151 - 10/10/21 5:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,726 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung on pi400 |
| Test #103,456 - 2/10/25 12:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,726 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #123,609 - 6/17/25 8:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,726 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #68,492 - 3/20/23 4:42 am | |
|---|---|
| Score: | 2,726 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue SATA NVME |
| Test #72,416 - 8/19/23 11:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,725 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kioxia EXCERIASATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Boot SSD |
| Test #8,819 - 2/16/20 6:46 am | |
|---|---|
| Score: | 2,725 |
| User: | dietpi |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk |
| Test #13,483 - 3/23/20 10:21 am | |
|---|---|
| Score: | 2,725 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SSDNow40GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #25,945 - 5/30/20 12:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,725 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD200 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS120GESD240C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #96,350 - 10/17/24 9:52 am | |
|---|---|
| Score: | 2,725 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision E100 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-E100128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | nas-radxa-rpi4@20241017 |
| Test #125,168 - 7/29/25 6:27 am | |
|---|---|
| Score: | 2,725 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #102,244 - 1/22/25 8:34 am | |
|---|---|
| Score: | 2,724 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #130,097 - 1/2/26 8:46 am | |
|---|---|
| Score: | 2,724 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | PNY SD64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #304 - 5/21/19 3:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,724 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 |
| Test #62,962 - 9/23/22 6:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,724 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SDSSDA120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sandisk |
| Test #51,060 - 10/7/21 5:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,724 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi4 + PNY elite USB3.1 240GB |
| Test #52,888 - 11/21/21 9:56 am | |
|---|---|
| Score: | 2,723 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP 6G 3.5" SATA HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | HP MB1000GCWCV |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | test3 |
| Test #128,593 - 11/6/25 12:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,723 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar SD64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | kingston-select-plus |
| Test #63,818 - 10/28/22 8:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,723 |
| User: | htop |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD980250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | thop |
| Test #68,553 - 3/21/23 10:53 am | |
|---|---|
| Score: | 2,722 |
| User: | nickhell |
| Brand: | OWC Envoy |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | OWC Envoy |
| Class: | SSD (Portable) |