To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #19,160 - 4/19/20 12:40 am | |
|---|---|
| Score: | 2,677 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston a400 |
| Test #90,720 - 7/9/24 11:11 am | |
|---|---|
| Score: | 2,676 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk model: USB 3.2Gen1 size: 114.6 GiB |
| Test #28,395 - 7/1/20 8:13 am | |
|---|---|
| Score: | 2,675 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial M4-CT064M4SSD2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial m4 SSD 2.5 at Inter-Tec Argus K104A on USB2.0 port (not working on USB3.0 port) |
| Test #131,781 - 2/23/26 5:20 am | |
|---|---|
| Score: | 2,675 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | microSd |
| Test #796 - 7/14/19 1:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,675 |
| User: | sac |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Fit Plus |
| Test #61,529 - 7/31/22 12:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,675 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | y6 |
| Test #26,719 - 6/9/20 4:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,674 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SUV500240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #15,597 - 4/8/20 2:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,674 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | WDC WDS120G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #23,778 - 5/9/20 4:10 am | |
|---|---|
| Score: | 2,674 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SATA to USB3.0 500GB SSD |
| Test #44,384 - 4/25/21 2:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,674 |
| User: | thelevti |
| Brand: | Western Digital Red SA500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS100T1R0B-68A4Z0 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | No monitor and keyboard |
| Test #12,066 - 3/10/20 11:19 am | |
|---|---|
| Score: | 2,673 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SP SPCCSolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SP A55 solid state drive 256 GB on Pi 4 using startech sata adapter |
| Test #17,754 - 4/13/20 5:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,673 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC MyPassport261B |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | WDBMCG5000ABT-WESN |
| Test #23,607 - 5/8/20 1:47 am | |
|---|---|
| Score: | 2,672 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON CS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | LITEON LCS-128M6S |
| Class: | SSD (2.5" SSD) |
| Note: | 120gb liteon raspi4 4gb |
| Test #5,457 - 12/21/19 3:43 am | |
|---|---|
| Score: | 2,672 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDA120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SSD Plus on Pi 3 using Seagate SATA to USB |
| Test #9,233 - 2/18/20 12:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,672 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | M.2 SSD |
| Test #96,217 - 10/14/24 5:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,672 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Transcend TS64GSSD370 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #54,880 - 12/31/21 5:54 am | |
|---|---|
| Score: | 2,671 |
| User: | vg65 |
| Brand: | Crucial MX300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT525MX300SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial in enclosure |
| Test #55,830 - 1/21/22 2:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,671 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 on Pi4 using Ugreen SATA adapter |
| Test #57,348 - 2/25/22 4:40 am | |
|---|---|
| Score: | 2,671 |
| User: | LorneMalvo2601 |
| Brand: | InnoDisk 3ME 2.5" SATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | InnoDisk 2.5SATASSD3ME |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Innodisk MG-40 |
| Test #62,923 - 9/21/22 3:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,670 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SNVS250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NV1 on Pi 4 |