To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #3,788 - 11/11/19 12:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,670 |
| User: | MCSarge |
| Brand: | Samsung PM871 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung MZ7TY256HDHP-000L7 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD SAMSUNG |
| Test #11,939 - 3/9/20 10:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,670 |
| User: | dzooky |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 120 GB SSD on RPi 3 using AXAGON ADSA-1S6 SLIMport6 adapter |
| Test #64,264 - 11/16/22 2:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,669 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4B sSD Crucial |
| Test #6,813 - 1/12/20 5:40 am | |
|---|---|
| Score: | 2,669 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 840evo 120GB on Pi3 using Logilink UA0106 SATA to USB3 enclosure |
| Test #54,041 - 12/15/21 11:11 am | |
|---|---|
| Score: | 2,669 |
| User: | VaticanUK |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk ExtremeSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Pro Portable SSD |
| Test #43,708 - 4/11/21 12:06 am | |
|---|---|
| Score: | 2,668 |
| User: | LARS |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | [A |
| Test #125,177 - 7/29/25 12:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,668 |
| User: | DawidvW |
| Brand: | SKHynix PC801 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SKHynix HFS512GEJ9X164N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #64,741 - 12/3/22 3:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,668 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital MyBook Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WD120EDBZ-11B1HA0 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #71,034 - 6/19/23 2:44 am | |
|---|---|
| Score: | 2,667 |
| User: | Newbie |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 256Gb |
| Test #22,487 - 5/2/20 8:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,667 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVOmSATA250GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Samsung 860 mSATA on Pi3-B |
| Test #81,058 - 3/6/24 9:49 am | |
|---|---|
| Score: | 2,667 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | inland 512 |
| Test #43,375 - 4/5/21 6:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,665 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | ZOZT G3000 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | ZOZT G3000240 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | z drive |
| Test #104,988 - 3/11/25 5:23 am | |
|---|---|
| Score: | 2,665 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #105,629 - 3/24/25 7:38 am | |
|---|---|
| Score: | 2,664 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD850EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | MartinI /media/hd |
| Test #96,554 - 10/21/24 6:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,664 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #62,877 - 9/20/22 8:10 am | |
|---|---|
| Score: | 2,664 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #66,591 - 1/27/23 8:04 am | |
|---|---|
| Score: | 2,664 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS64GSSD370S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Transcend 64GB SSD on Pi4 using JMicron SATA to USB adapter |
| Test #42,372 - 3/20/21 9:39 am | |
|---|---|
| Score: | 2,664 |
| User: | C42 |
| Brand: | SanDisk Extreme 500 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk ExtremePortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | sandisk raspi4 |
| Test #879 - 7/19/19 10:50 am | |
|---|---|
| Score: | 2,664 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Fit Plus |
| Test #68,921 - 3/31/23 9:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,663 |
| User: | # Benchmarks your storage and anonymously submits result to https://pibenchmarks |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | ODROID N2 |
| Device: | PNY CS900500GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Odroid N2 with #!/bin/bash |