To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #5,289 - 12/16/19 11:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,663 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSA2CT040G3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | intel ssd 40G |
| Test #101,653 - 1/11/25 4:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,663 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 500 Rev 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Stock pi500 with included microSD card |
| Test #58,784 - 4/11/22 2:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,663 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD on Pi 4 400 |
| Test #10,872 - 2/28/20 5:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,662 |
| User: | BudBundi |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Verbatim Vx500 Externe SSD Festplatte 120 GB Spacegrau USB 3.1 on Pi 4 |
| Test #13,040 - 3/20/20 6:48 am | |
|---|---|
| Score: | 2,662 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #131,899 - 2/26/26 2:29 am | |
|---|---|
| Score: | 2,662 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd usb2.0 |
| Test #49,976 - 9/6/21 3:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,661 |
| User: | khalpin11 |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi3 gerneric ssd usb 2 |
| Test #130,488 - 1/14/26 11:12 am | |
|---|---|
| Score: | 2,660 |
| User: | alex |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SD card on Pi 5 4gb |
| Test #99,933 - 12/15/24 10:44 am | |
|---|---|
| Score: | 2,660 |
| User: | A9 |
| Brand: | PNY SD Pro Elite (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk model: SD64G size: 57.95 GiB |
| Test #82,936 - 3/28/24 12:51 am | |
|---|---|
| Score: | 2,659 |
| User: | dlecan |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVMe Samsung EVO 780 on Pi 4B |
| Test #45,905 - 5/21/21 9:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,659 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Cruxial MX500 on PI 4 using Sabrent SSD Enclosure |
| Test #14,629 - 4/3/20 9:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,659 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SV300S37A60G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSDNow 300 on Pi 3B+ using UGREEN SATA III to USB 3.0 Adapter |
| Test #61,790 - 8/8/22 10:38 am | |
|---|---|
| Score: | 2,658 |
| User: | kingofrats |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk ExtremeSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme Pro 500gb 1000mb/s |
| Test #43,671 - 4/10/21 10:46 am | |
|---|---|
| Score: | 2,658 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Green 240GB SSD on Pi 4 using StarTech M.2 SATA to USB adapter |
| Test #55,012 - 1/2/22 4:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,657 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #28,172 - 6/27/20 1:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,657 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba THNSNB Series mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Toshiba THNSNB064GMCJ |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #60,260 - 6/9/22 3:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,657 |
| User: | Hesse Valentino |
| Brand: | Patriot Burst Elite Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Patriot BurstElite120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot model: Burst Elite 120GB |
| Test #89,179 - 6/12/24 10:27 am | |
|---|---|
| Score: | 2,657 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SD64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | kingston 64GB |
| Test #54,835 - 12/30/21 2:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,656 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 Sata SSD - not NVMe - Pi4/4GB - IcyBox 1B-1815WP |
| Test #97,644 - 11/8/24 10:07 am | |
|---|---|
| Score: | 2,655 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WD30EZAZ-00SF3B0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | test |