To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #3,538 - 11/3/19 9:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,655 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SuperTalent DuraDrive Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SuperTalent RC4 |
| Class: | SSD (1.8" ZIF) |
| Note: | SuperTalent 32GB USB drive |
| Test #73,773 - 10/15/23 3:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,655 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung MZVLB1T0HBLR-000L7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,496 - 2/28/25 6:58 am | |
|---|---|
| Score: | 2,654 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | NVMeDisk1 |
| Test #129,971 - 12/28/25 4:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,654 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #72,224 - 8/10/23 3:45 am | |
|---|---|
| Score: | 2,654 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Orange Pi 3 LTS |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | eMMC Orange Pi 3 LTS |
| Test #49,166 - 8/17/21 3:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,654 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 7600p Pro SSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Intel SSDPEKKF256G8L |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #20,905 - 4/26/20 4:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,654 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD200 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS120GESD240C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #25,061 - 5/21/20 12:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,654 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingDian S280 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SATA232GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | KingDian 32GB SSD on Samsung SATAA to USB adapter |
| Test #40,527 - 2/16/21 11:01 am | |
|---|---|
| Score: | 2,653 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SP580 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SP580 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SP580 SSD 120GB + Orico USB3.0 2139U3 |
| Test #96,550 - 10/21/24 6:15 am | |
|---|---|
| Score: | 2,653 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #4,977 - 12/10/19 1:58 am | |
|---|---|
| Score: | 2,653 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSD PLUS 120 on Pi 4 using ASM1051 SATA 3Gb/s SATA to USB adapter |
| Test #52,746 - 11/18/21 2:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,652 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apacer AS350 Panther Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Apacer AS350256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | [ |
| Test #46,679 - 6/13/21 11:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,651 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500P5SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Nvme |
| Test #65,387 - 12/31/22 5:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,651 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD860PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,082 - 6/1/22 7:43 am | |
|---|---|
| Score: | 2,651 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 01-06-2022 Pi3b+ SATA to USB |
| Test #72,831 - 9/4/23 9:52 am | |
|---|---|
| Score: | 2,650 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | # |
| Test #64,242 - 11/15/22 5:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,650 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #44,203 - 4/21/21 5:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,648 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON mSATA OEM LM Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | LITEON LMT-128M6MmSATA128GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Liteon 128Mb msata on Pi3B v1.2 using IcyBox msata to USB on USB2 |
| Test #79,990 - 2/21/24 10:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,647 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 111 |
| Test #14,151 - 3/29/20 7:30 am | |
|---|---|
| Score: | 2,647 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Transcend TS16GMSA370 |
| Class: | SSD (mSATA) |