To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #22,575 - 5/3/20 4:40 am | |
|---|---|
| Score: | 2,613 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #28,190 - 6/27/20 4:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,612 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 120 GB SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #729 - 7/9/19 2:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,612 |
| User: | Fraoch |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SDSSDP064G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSDPlus |
| Test #924 - 7/22/19 5:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,612 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Fit |
| Test #52,027 - 11/2/21 9:47 am | |
|---|---|
| Score: | 2,612 |
| User: | Eric V |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD on Pi 3B, using Sharkoon Quickstore PortablePro (SATA to USB3.0) |
| Test #49,489 - 8/25/21 3:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,612 |
| User: | cLs |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 - USB 2.0 |
| Test #105,863 - 3/31/25 8:07 am | |
|---|---|
| Score: | 2,612 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YE4SD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YE4SD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung 156 GB Pi54G |
| Test #66,444 - 1/23/23 3:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,611 |
| User: | TVT |
| Brand: | AData XPG EX500 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData XPGEX500 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Adata SU 750 on pi 4 using Adata XPG EX500 |
| Test #105,393 - 3/19/25 1:59 am | |
|---|---|
| Score: | 2,610 |
| User: | Raff-Nix |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SUV500MS480G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | USB SSD on Pi4 |
| Test #3,044 - 10/16/19 6:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,610 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung SSD860EVOmSATA250GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #3,947 - 11/17/19 5:50 am | |
|---|---|
| Score: | 2,610 |
| User: | Grace |
| Brand: | SanDisk U100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDU10032GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Model Extreme Product SSD |
| Test #8,488 - 2/12/20 9:45 am | |
|---|---|
| Score: | 2,609 |
| User: | Maxikinq1365 |
| Brand: | Verbatim Vi550 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Verbatim Vi550S3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Verbatim Vi550 S3 Logilink housing |
| Test #65,494 - 1/4/23 1:11 am | |
|---|---|
| Score: | 2,609 |
| User: | kammika |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi3b+ with SSD M.2 2242 64GB SHARKSPEED Plus M2 (in cheap amazon usb 3.1 enclosure) |
| Test #13,303 - 3/22/20 2:16 am | |
|---|---|
| Score: | 2,609 |
| User: | Labenoite |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SUV500MS120G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Kingston SUV500MS120G |
| Test #40,958 - 2/23/21 7:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,609 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | solidstate drive on pi4 |
| Test #14,788 - 4/4/20 4:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,609 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS1111 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | PNY 2115 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #73,969 - 10/25/23 3:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,609 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD200 Series |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Transcend TS256GSSD230S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Transcend ssd230s on OrangePi zero3 usong starTech SATA to USB adaptrer |
| Test #89,398 - 6/15/24 1:01 am | |
|---|---|
| Score: | 2,609 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia SATA to USB Adapter |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | ASMedia 2235 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #130,552 - 1/16/26 1:58 am | |
|---|---|
| Score: | 2,609 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SM128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SM128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | ssd pi 5 |
| Test #47,130 - 6/27/21 5:40 am | |
|---|---|
| Score: | 2,609 |
| User: | ML TestBench |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Intel SSDSA2BW120G3H |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel 120GB SSD on RPi3B+ after upgrade before reboot |