To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #128,478 - 11/5/25 12:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,514 |
| User: | April |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 Evo on Pi 400 using Sabrent SATA to USB adapter |
| Test #55,285 - 1/8/22 9:17 am | |
|---|---|
| Score: | 2,513 |
| User: | [A |
| Brand: | HP eMMC (DF401) |
| Board: | Rockchip RK3318 Box |
| Device: | HP DF401 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | 11 |
| Test #42,423 - 3/20/21 9:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,513 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 Pro |
| Test #63,360 - 10/11/22 1:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,513 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HAJD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung MZVLQ256HAJD SSD on Pi 4 |
| Test #101,492 - 1/9/25 4:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,512 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Electronics Co., Ltd PSSD T7 on Pi 4B u |
| Test #12,542 - 3/14/20 8:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,511 |
| User: | rct |
| Brand: | SanDisk U100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDU10064GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk Extreme 64GB USB Thumb ext4 on RPI 4 |
| Test #15,583 - 4/8/20 1:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,511 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Dogfish SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Dogfish SSD32G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #8,681 - 2/15/20 12:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,511 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #46,161 - 5/28/21 7:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,511 |
| User: | Casper |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung940 |
| Test #41,777 - 3/10/21 6:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,510 |
| User: | nlk |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 850 PRO 256GB using UGREEN USB 3.0 to SATA adapter on Pi 3B+ |
| Test #102,297 - 1/23/25 4:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,510 |
| User: | AmsDams |
| Brand: | Transcend (USDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend USDU1 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | PI 5 8GB Transcend USDU1 SD |
| Test #26,116 - 6/1/20 7:40 am | |
|---|---|
| Score: | 2,509 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T3 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | t5 |
| Test #28,002 - 6/25/20 1:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,509 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDP128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #58,672 - 4/7/22 2:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,509 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Micro SD Kingston 64GB |
| Test #60,148 - 6/4/22 9:31 am | |
|---|---|
| Score: | 2,509 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Emtec X150 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Emtec X150480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #46,115 - 5/27/21 10:40 am | |
|---|---|
| Score: | 2,509 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #48,704 - 8/6/21 10:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,509 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #3,502 - 11/2/19 7:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,509 |
| User: | ehmjaysee |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #123,177 - 6/2/25 9:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,508 |
| User: | kene |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk 00000 |
| Class: | A1 C10 V48 U3 |
| Note: | SanDisk Ultra 128GB on Pi 5 4GB (bookman 64-bit) |
| Test #45,981 - 5/23/21 7:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,508 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |