To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #58,755 - 4/10/22 10:30 am | |
|---|---|
| Score: | 2,516 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #59,254 - 4/28/22 2:45 am | |
|---|---|
| Score: | 2,516 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow mS200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SMS200S360G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | test |
| Test #93,807 - 9/1/24 12:30 am | |
|---|---|
| Score: | 2,516 |
| User: | wrecklass |
| Brand: | Silicon Power SD (SPCC) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP SPCC |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Silicon Power 128GB SDXC on Pi 5 |
| Test #54,081 - 12/16/21 4:56 am | |
|---|---|
| Score: | 2,516 |
| User: | DW |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kinsgston A400 120G Pi3 SATA USB |
| Test #18,284 - 4/15/20 12:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,516 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Banana Pi M2 |
| Device: | Samsung SSD860QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 1TB Samsung EVO SSD on ancient Banana Pi M2 Berry |
| Test #73,170 - 9/19/23 2:54 am | |
|---|---|
| Score: | 2,515 |
| User: | BigG |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #19,310 - 4/19/20 3:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,515 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue 250GB NAND auf Raspi4 |
| Test #66,402 - 1/23/23 3:43 am | |
|---|---|
| Score: | 2,515 |
| User: | Squirlier |
| Brand: | OCZ Vertex 2 Series |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | OCZ VERTEX2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | same as before but no iobroker in background |
| Test #47,429 - 7/5/21 11:48 am | |
|---|---|
| Score: | 2,515 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | xx |
| Test #50,491 - 9/19/21 4:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,515 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT275MX300SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #51,986 - 11/1/21 2:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,515 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Aliexpress SaA |
| Test #5,088 - 12/12/19 2:40 am | |
|---|---|
| Score: | 2,514 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC MyPassport25F3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | WD My Passport SSD USB 3.1/Type-C |
| Test #65,283 - 12/28/22 8:44 am | |
|---|---|
| Score: | 2,514 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | OCZ VERTEX |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #128,478 - 11/5/25 12:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,514 |
| User: | April |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 Evo on Pi 400 using Sabrent SATA to USB adapter |
| Test #55,285 - 1/8/22 9:17 am | |
|---|---|
| Score: | 2,513 |
| User: | [A |
| Brand: | HP eMMC (DF401) |
| Board: | Rockchip RK3318 Box |
| Device: | HP DF401 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | 11 |
| Test #42,423 - 3/20/21 9:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,513 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 Pro |
| Test #63,360 - 10/11/22 1:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,513 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HAJD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung MZVLQ256HAJD SSD on Pi 4 |
| Test #101,492 - 1/9/25 4:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,512 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Electronics Co., Ltd PSSD T7 on Pi 4B u |
| Test #12,542 - 3/14/20 8:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,511 |
| User: | rct |
| Brand: | SanDisk U100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDU10064GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk Extreme 64GB USB Thumb ext4 on RPI 4 |
| Test #15,583 - 4/8/20 1:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,511 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Dogfish SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Dogfish SSD32G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |