To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #60,712 - 6/25/22 3:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,502 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | PNY CS900240GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 124 |
| Test #61,957 - 8/14/22 11:42 am | |
|---|---|
| Score: | 2,502 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 on Pi 4 with Sabrent SATA to USB3 Enclosure |
| Test #125,166 - 7/29/25 5:54 am | |
|---|---|
| Score: | 2,501 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme PRO USB 3.2 Solid State Flash-Laufwerk - 128GB |
| Test #21,116 - 4/27/20 11:56 am | |
|---|---|
| Score: | 2,501 |
| User: | ZMJ |
| Brand: | OCZ ARC 100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | OCZ ARC100 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ Toashba with Orico USB Adapter |
| Test #3,797 - 11/11/19 3:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,501 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #45,514 - 5/13/21 5:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,501 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Habedere |
| Test #51,260 - 10/14/21 4:18 am | |
|---|---|
| Score: | 2,501 |
| User: | Mikkass |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 400gb |
| Test #48,431 - 7/31/21 2:20 am | |
|---|---|
| Score: | 2,501 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Green 240GB using Argon M.2 USB2 port |
| Test #89,726 - 6/21/24 3:29 am | |
|---|---|
| Score: | 2,500 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Extreme 32Gb |
| Test #4,345 - 11/29/19 5:05 am | |
|---|---|
| Score: | 2,500 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssdusb2.0 |
| Test #72,813 - 9/4/23 1:05 am | |
|---|---|
| Score: | 2,499 |
| User: | Sam |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Transcend TS240GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | OPi_Zero-3 |
| Test #69,138 - 4/8/23 7:52 am | |
|---|---|
| Score: | 2,499 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Elite Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Patriot BurstElite120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #85,460 - 4/20/24 3:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,499 |
| User: | slowmvmts |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar LX64G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #78,585 - 1/29/24 7:21 am | |
|---|---|
| Score: | 2,499 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #18,219 - 4/15/20 6:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,499 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Transcend TS120GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | smr-kodi |
| Test #41,177 - 2/28/21 8:27 am | |
|---|---|
| Score: | 2,498 |
| User: | Saules8SSD |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Union Memory PCIe GEN3 x4 NVMe 256 GB SSD on Pi 4 B using JMS583 Controller |
| Test #2,401 - 9/20/19 8:36 am | |
|---|---|
| Score: | 2,498 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Blast Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Patriot Blast |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #73,876 - 10/19/23 11:30 am | |
|---|---|
| Score: | 2,498 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT250BX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | old ssd on usb port |
| Test #28,276 - 6/29/20 3:44 am | |
|---|---|
| Score: | 2,497 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #11,605 - 3/6/20 7:27 am | |
|---|---|
| Score: | 2,497 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Added |