To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #9,075 - 2/17/20 11:04 am | |
|---|---|
| Score: | 1,895 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk U100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDU100128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssdusb2 |
| Test #126,065 - 8/26/25 4:34 am | |
|---|---|
| Score: | 1,894 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD128 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Test #127,672 - 10/10/25 1:25 am | |
|---|---|
| Score: | 1,894 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk Ultra 64G on Pi 5 |
| Test #48,529 - 8/2/21 11:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,894 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk U100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDU10064GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Extreme 64GB USB 3 |
| Test #87,360 - 5/11/24 11:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,894 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 667X |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar LX128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SD card |
| Test #79,498 - 2/14/24 8:50 am | |
|---|---|
| Score: | 1,894 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO (GF8S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung GF8S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Pi 5 Mysql |
| Test #79,661 - 2/15/24 11:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,894 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar LX32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Lexer 32G SD on Pi 5 using buitin sdcard reader |
| Test #18,253 - 4/15/20 9:32 am | |
|---|---|
| Score: | 1,893 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba 3.5" DT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Toshiba DT01ACA100 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | My HDD |
| Test #69,344 - 4/14/23 6:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,892 |
| User: | mafiman |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Amazon Basics - MicroSDXC, 256 GB, A2, U3, on Pi 4 direct SD card |
| Test #75,230 - 11/29/23 6:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,892 |
| User: | fo0bar |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk Extreme 64GB SDcard in Pi5 8GB |
| Test #75,285 - 12/1/23 8:30 am | |
|---|---|
| Score: | 1,892 |
| User: | 256 GB, USB A, USB 3.1MPR |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Fit Plus |
| Test #75,287 - 12/1/23 9:05 am | |
|---|---|
| Score: | 1,892 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | San Disk 124gb |
| Test #79,849 - 2/18/24 6:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,891 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro (SP64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SP64G |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | Testing |
| Test #89,148 - 6/12/24 2:05 am | |
|---|---|
| Score: | 1,891 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme 64GB on Pi 5 |
| Test #81,002 - 3/6/24 12:26 am | |
|---|---|
| Score: | 1,891 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | jason |
| Test #132,411 - 3/16/26 4:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,891 |
| User: | rpi5 |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung 970 Evo Plus |
| Test #124,934 - 7/21/25 4:26 am | |
|---|---|
| Score: | 1,891 |
| User: | nope |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | ASUS Tinker Board S |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | nope |
| Test #46,919 - 6/22/21 1:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,891 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba 3.5" DT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Toshiba DT01ACA200 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | External HDD |
| Test #53,056 - 11/25/21 2:00 am | |
|---|---|
| Score: | 1,890 |
| User: | Anny |
| Brand: | KingSpec P3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec JDS300-60 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | KingSpec 60G SATA3 SSD on Pi4B using ASM1051E adapter |
| Test #77,911 - 1/21/24 4:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,890 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro (SP64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SP64G |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | Micro-SD |