To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #131,979 - 3/1/26 7:14 am | |
|---|---|
| Score: | 1,833 |
| User: | zdw |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate ST4000LM024-2AN17V |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Seagate Expansion+ on Pi 4 |
| Test #91,479 - 7/23/24 12:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,833 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Test #94,649 - 9/15/24 12:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,833 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate BarraCuda Compute HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate ST1000DM003-1CH162 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Test #77,551 - 1/15/24 9:11 am | |
|---|---|
| Score: | 1,833 |
| User: | Nate |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme microSDXC/UHS-I 64GB on Pi5 |
| Test #64,217 - 11/14/22 2:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,833 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 240GB SSD on Pi 2B 1.1 using SATA to USB adapter |
| Test #62,047 - 8/18/22 4:53 am | |
|---|---|
| Score: | 1,832 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Intel SSDSA2M080G2GC |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | dd |
| Test #23,846 - 5/9/20 3:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,832 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport Ultra |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC MyPassport0820 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | wd my passport ultra 1tb usb3.0 Y cable |
| Test #41,073 - 2/26/21 1:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,832 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | noname 16gb ss usb2.0 |
| Test #78,000 - 1/22/24 8:34 am | |
|---|---|
| Score: | 1,832 |
| User: | LexROM74 |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SC64G |
| Class: | A1 C10 |
| Note: | Sandisk Ultra 64GB in SD card slot on Pi5 4GB OCed to 2.6GHz |
| Test #88,967 - 6/9/24 5:33 am | |
|---|---|
| Score: | 1,832 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac SD (SDXXX) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac SDU1 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #77,967 - 1/22/24 3:36 am | |
|---|---|
| Score: | 1,831 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk i100 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SSDi10016GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Sandisk 16GB SSD with USB 3.0 to Sata adapter |
| Test #64,389 - 11/21/22 10:10 am | |
|---|---|
| Score: | 1,831 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssd |
| Test #83,853 - 4/5/24 2:06 am | |
|---|---|
| Score: | 1,830 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY SD128 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #65,002 - 12/15/22 6:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,830 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | sandisk extreme pro |
| Test #128,974 - 11/24/25 1:19 am | |
|---|---|
| Score: | 1,830 |
| User: | 64g |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | test |
| Test #97,665 - 11/8/24 4:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,830 |
| User: | jjc |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD128 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Sandisk 128 GB MicroSD Card on Raspberry Pi 5 |
| Test #125,668 - 8/11/25 6:24 am | |
|---|---|
| Score: | 1,829 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | PNY SD256 |
| Class: | A1 C10 V60 U3 |
| Test #126,125 - 8/27/25 2:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,829 |
| User: | aram |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (JB1Q5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung JB1Q5 |
| Class: | C10 V10 U1 |
| Note: | Samsung PRO Endurance 32GB on pi 5 |
| Test #81,368 - 3/10/24 6:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,829 |
| User: | rnowrang |
| Brand: | Kingston SD OEM (128GB) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston 128GB |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Microcenter MicroSD on Pi 5 |
| Test #19,163 - 4/19/20 1:00 am | |
|---|---|
| Score: | 1,829 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |