To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #68,197 - 3/11/23 10:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,681 |
| User: | blumenthal |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme PRO 32GB on Pi 400 v1.0 |
| Test #67,839 - 3/3/23 9:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,681 |
| User: | prolific |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Seagate ST1000LM035-1RK172 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Random 1TB USB from old laptop on Pi 4 |
| Test #3,022 - 10/16/19 12:37 am | |
|---|---|
| Score: | 1,681 |
| User: | GeorgeTSpicy |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | 32Gb SanDisk Extreme Micro SD card Overclocked 100hz |
| Test #78,813 - 2/2/24 3:59 am | |
|---|---|
| Score: | 1,681 |
| User: | beo |
| Brand: | SanDisk SD High Endurance (SH256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SH256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk MAX ENDURANCE microSDXC 256 GB on Pi 5 |
| Test #57,917 - 3/15/22 1:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,680 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SE064) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Toshiba SE064 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #41,699 - 3/9/21 1:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,680 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #28,090 - 6/26/20 2:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,680 |
| User: | IPman |
| Brand: | Integral SD Ultima Pro A2 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Integral SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Integral Ultima Pro |
| Test #2,714 - 10/1/19 2:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,680 |
| User: | uwu |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk Extreme 32GB MicroSD Card |
| Test #4,707 - 12/5/19 11:01 am | |
|---|---|
| Score: | 1,680 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | sd |
| Test #53,751 - 12/10/21 3:15 am | |
|---|---|
| Score: | 1,680 |
| User: | s56g |
| Brand: | Western Digital Elements Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | WDC ElementsSESSD |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | WD Elements SE SSD on Pi3B |
| Test #54,763 - 12/29/21 10:56 am | |
|---|---|
| Score: | 1,680 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | good |
| Test #44,773 - 5/2/21 10:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,679 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | higher speed |
| Test #45,156 - 5/9/21 8:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,679 |
| User: | Arthur |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme Pro microSD A1 32GB on rpi4b @1800/600 |
| Test #69,219 - 4/11/23 2:20 am | |
|---|---|
| Score: | 1,679 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Apacer SD on Pi 4 |
| Test #93,441 - 8/25/24 9:16 am | |
|---|---|
| Score: | 1,679 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD High Endurance (SH32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SH32G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Crucial P3 on Pi 5 using Pimoroni NVMe Base |
| Test #91,744 - 7/26/24 10:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,679 |
| User: | wester.minsk |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD128) |
| Board: | Orange Pi PC |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Orange Pi PC |
| Test #104,658 - 3/3/25 10:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,679 |
| User: | Pi 5 NVMe bookworm 64bit |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Pi 5 NVMe bookworm 64bit |
| Test #27,530 - 6/20/20 11:00 am | |
|---|---|
| Score: | 1,679 |
| User: | brendan |
| Brand: | Western Digital Elements Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WD5000LMVW-11VEDS3 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | WD My Passport Ultra - 500GB |
| Test #18,795 - 4/17/20 1:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,679 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba Canvio 2.5" MQ Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Toshiba MQ01ABF050 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Cheap china adapter mecanic hdd |
| Test #14,701 - 4/4/20 5:32 am | |
|---|---|
| Score: | 1,679 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Red 2.5" NAS HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WD10JFCX-68N6GN0 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |