To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #73,691 - 10/12/23 7:07 am | |
|---|---|
| Score: | 1,655 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | External HDD with USB cable |
| Test #74,675 - 11/19/23 9:58 am | |
|---|---|
| Score: | 1,655 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | RaspberryPi5 with SN256 SD Card |
| Test #93,083 - 8/18/24 7:09 am | |
|---|---|
| Score: | 1,654 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Lexar LX64G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Lexar MicroSD 64GB |
| Test #3,492 - 11/2/19 10:16 am | |
|---|---|
| Score: | 1,654 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate BarraCuda Compute HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate ST4000DM004-2CV104 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | hdd |
| Test #50,818 - 9/29/21 7:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,654 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk extreme pro 32gb on rpi 4 using dietpi |
| Test #46,808 - 6/18/21 8:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,654 |
| User: | Ali |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme Pro microSDHC UHS-I 32GB |
| Test #27,892 - 6/24/20 4:10 am | |
|---|---|
| Score: | 1,654 |
| User: | Hitachi_HDD_JMicron |
| Brand: | Hitachi TravelStar 5400RPM |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Hitachi HTS545050A7E380 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Hitachi Z5K500 HDD on Pi 4 using JMicron SATA to USB adapter |
| Test #14,893 - 4/5/20 12:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,653 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | 32G Sandisk USB stick |
| Test #127,599 - 10/7/25 2:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,653 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY SD64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | normal pi off sd card |
| Test #94,986 - 9/21/24 4:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,653 |
| User: | test |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED4QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung ED4QT |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | test |
| Test #88,153 - 5/30/24 4:54 am | |
|---|---|
| Score: | 1,653 |
| User: | Cytron Makerdisk |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SM32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SM32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Cytron Makerdisk |
| Test #57,246 - 2/23/22 12:15 am | |
|---|---|
| Score: | 1,653 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #3,285 - 10/27/19 3:23 am | |
|---|---|
| Score: | 1,653 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk extreme 32G |
| Test #2,657 - 9/28/19 6:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,652 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk Ultra |
| Class: | USB Flash |
| Note: | USB Ultra Flash Sandisk |
| Test #94,916 - 9/20/24 11:34 am | |
|---|---|
| Score: | 1,652 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport Ultra |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WD50NMZW-59BCBS0 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Test #81,610 - 3/15/24 7:50 am | |
|---|---|
| Score: | 1,652 |
| User: | Sebastian |
| Brand: | SanDisk SD Extreme (SE16G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SE16G |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | 16GB SD Sandisk Extreme on RPi5 2.8Ghz |
| Test #77,629 - 1/17/24 2:35 am | |
|---|---|
| Score: | 1,652 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Lexar LX128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #79,494 - 2/14/24 7:26 am | |
|---|---|
| Score: | 1,652 |
| User: | sfy |
| Brand: | Transcend (USDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend USDU1 |
| Class: | A1 C10 V10 U3 |
| Note: | Transcend Premium HCI A1 32 GB |
| Test #28,235 - 6/28/20 7:32 am | |
|---|---|
| Score: | 1,652 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green 3.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WD20EARX-00ZUDB0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | ffg |
| Test #25,148 - 5/22/20 9:05 am | |
|---|---|
| Score: | 1,652 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk UltraUSB3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | sandisk |