To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #9,201 - 2/17/20 7:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,601 |
| User: | Vendicar Decarian |
| Brand: | PNY SD High Performance (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY SD64G |
| Class: | C10 U1 |
| Test #90,316 - 7/1/24 7:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,601 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #105,955 - 4/2/25 3:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,601 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO Select (GC2QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung GC2QT |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | dual Crucial 4Tb NvMe on Pi5 16Gb |
| Test #130,604 - 1/17/26 9:47 am | |
|---|---|
| Score: | 1,600 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD High Endurance (SH64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SH64G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SD card first test on Pi 5 |
| Test #52,744 - 11/18/21 2:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,600 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme (SE64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SE64G |
| Class: | C10 V30 U3 |
| Test #44,439 - 4/27/21 6:16 am | |
|---|---|
| Score: | 1,600 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk U100 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SSDU10064GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #45,777 - 5/19/21 9:33 am | |
|---|---|
| Score: | 1,600 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | testdrive |
| Test #11,492 - 3/5/20 8:30 am | |
|---|---|
| Score: | 1,600 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba Canvio 2.5" MQ Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Toshiba MQ01ABD100 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Test #3,514 - 11/3/19 7:30 am | |
|---|---|
| Score: | 1,600 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SDSanDisk |
| Test #133,045 - 4/20/26 10:52 am | |
|---|---|
| Score: | 1,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EB1QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung EB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | intel pi 5 external with sd |
| Test #126,531 - 9/7/25 1:57 am | |
|---|---|
| Score: | 1,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Card Reader |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung uSDCardReader |
| Class: | USB Flash |
| Test #87,808 - 5/19/24 3:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,599 |
| User: | Gnitset |
| Brand: | Samsung SD EVO (BB1QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung BB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Test #60,083 - 6/1/22 8:06 am | |
|---|---|
| Score: | 1,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (AGGCE) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk AGGCE |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | raspi |
| Test #74,441 - 11/17/23 12:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Expansion+ HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate Expansion+ |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Seagate 4TB Expansion+ on Pi 4 over USB |
| Test #56,953 - 2/17/22 4:01 am | |
|---|---|
| Score: | 1,599 |
| User: | 999999 |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SDCHE) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SDCHE |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Kingston High Endurance (SDCE32GB) A1 c10 U1 |
| Test #13,278 - 3/21/20 10:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme Pro 32GB A1 U3 V30 |
| Test #28,115 - 6/27/20 2:49 am | |
|---|---|
| Score: | 1,598 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend (USDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend USDU1 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Sandisk 32GB microsSD on RPi4 |
| Test #88,919 - 6/8/24 10:59 am | |
|---|---|
| Score: | 1,598 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micro Center SD OEM (SDABC) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | MicroCenter SDABC |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #89,076 - 6/11/24 1:08 am | |
|---|---|
| Score: | 1,598 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY SD32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Apacer U10 32G |
| Test #130,235 - 1/6/26 9:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,598 |
| User: | Boenike |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston Canvas Select 64GB A2 microSD on RPi Zero 2W running RPi OS 13.2 64-bit Lite (headless) |