To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #95,175 - 9/25/24 7:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,595 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac SD (SDXXX) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac SD16G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Pi 5 using Waveshare NVMe adapter and OEM Micron M.2 256GB SSD |
| Test #6,539 - 1/8/20 2:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,595 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk SP32G A1 C10 V30 U3 on Pi 4 |
| Test #27,034 - 6/14/20 5:52 am | |
|---|---|
| Score: | 1,595 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hitachi TravelStar 5400RPM |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Hitachi HTS545050A7E380 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Test #56,707 - 2/11/22 2:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,594 |
| User: | Kriso |
| Brand: | Seagate Expansion HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Seagate Expansion |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Seagate Expansion Portable 1TB + RPI 4 |
| Test #129,080 - 11/29/25 1:02 am | |
|---|---|
| Score: | 1,594 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | FNK Tech USB SD Card Reader |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | FNK GenericMassStorageClass |
| Class: | USB Flash |
| Note: | PNY 128GB Pro Elite Prime Class 10 U3 V30 A2 with PNY USB 3.2 Card Reader on Raspberry PI 3B Rev1.2 USB 2.0 Port |
| Test #126,268 - 9/2/25 8:09 am | |
|---|---|
| Score: | 1,594 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q5) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FD4Q5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #103,343 - 2/7/25 8:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,594 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD128 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | micro ssd |
| Test #66,774 - 2/1/23 12:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,593 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | orangepi5 |
| Test #67,795 - 3/2/23 2:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,593 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #62,480 - 9/6/22 1:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,593 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SD KArte Gold |
| Test #10,478 - 2/25/20 5:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,593 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD High Performance (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY SD64G |
| Class: | C10 U1 |
| Test #11,348 - 3/3/20 3:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,593 |
| User: | jls |
| Brand: | Kingston SD Digital (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Lexar SD64G |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Kingston SD Pi 4 |
| Test #9,797 - 2/20/20 8:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,592 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Barracuda |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate ST9500420AS |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | Seagate 500GB 2.5 HDD in Aukey USB-C enclosure |
| Test #73,938 - 10/24/23 4:17 am | |
|---|---|
| Score: | 1,592 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro (SP16G) |
| Board: | ASUS Tinker Board S |
| Device: | SanDisk SP16G |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | Tinkerboard with SanDisk SD card |
| Test #127,941 - 10/18/25 11:24 am | |
|---|---|
| Score: | 1,592 |
| User: | IS |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SL16G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SL16G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk 16Gb on RP5 microSD slot |
| Test #56,577 - 2/8/22 10:24 am | |
|---|---|
| Score: | 1,592 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD High Endurance (SH32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SH32G |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | SanDisk SD32G C10U3 on Pi 4 |
| Test #56,832 - 2/14/22 1:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,592 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #57,550 - 3/3/22 5:02 am | |
|---|---|
| Score: | 1,592 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD (SDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SDU1 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #73,021 - 9/13/23 7:37 am | |
|---|---|
| Score: | 1,592 |
| User: | Petr |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston 64GB microSDXC Canvas Go Plus 170R A2 U3 V30 |
| Test #71,210 - 6/28/23 12:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,592 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend (USDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Transcend USDU1 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Pi 4 |