To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #53,977 - 12/14/21 10:35 am | |
|---|---|
| Score: | 1,561 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | T7 480G |
| Test #68,440 - 3/18/23 4:55 am | |
|---|---|
| Score: | 1,561 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport Ultra Metal |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | WDC WD20NMVW-11AV3S2 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | [A[D[A2tb external mypassport 5200rpm |
| Test #60,769 - 6/28/22 2:34 am | |
|---|---|
| Score: | 1,561 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SD32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Sandisk SD32G |
| Test #58,450 - 3/30/22 7:36 am | |
|---|---|
| Score: | 1,561 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hitachi TravelStar 7200RPM |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Hitachi HTS725032A7E630 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Test #105,860 - 3/31/25 2:31 am | |
|---|---|
| Score: | 1,561 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Test #84,722 - 4/12/24 4:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,561 |
| User: | woodland |
| Brand: | FNK Tech USB SD Card Reader |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | FNK GenericSTORAGEDEVICE |
| Class: | USB Flash |
| Note: | gensys usb cardreader |
| Test #79,358 - 2/12/24 8:14 am | |
|---|---|
| Score: | 1,561 |
| User: | loumartin |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EB1QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Samsung EVO SD |
| Test #65,303 - 12/28/22 8:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,560 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #56,511 - 2/7/22 6:36 am | |
|---|---|
| Score: | 1,560 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD OEM (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston 00000 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | RPi4B/2GB/Intenso32GBSD |
| Test #106,805 - 4/25/25 12:02 am | |
|---|---|
| Score: | 1,560 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk Class A1 U10 32GB TF-Card on Pi 5 |
| Test #101,771 - 1/13/25 12:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,560 |
| User: | inventaser |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Seagate ST1000LM024HN-M101MBB |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 5 booted on SanDisk SC128 testing ST1000LM024 HN-M101MBB |
| Test #131,410 - 2/10/26 11:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,560 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (GB1QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung GB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Centon Max 960GB SSD on Pi5 using Radxa Penta SATA HAT |
| Test #106,064 - 4/5/25 12:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,559 |
| User: | sanfisko |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston z2w 1 |
| Test #62,210 - 8/25/22 11:40 am | |
|---|---|
| Score: | 1,559 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SDU1 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Intenso_MicroSD_16GB |
| Test #21,041 - 4/27/20 7:19 am | |
|---|---|
| Score: | 1,559 |
| User: | kosssi |
| Brand: | Samsung SD EVO (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung 00000 |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Pi 4 with Samsung SD using Raspbian |
| Test #123,373 - 6/9/25 3:33 am | |
|---|---|
| Score: | 1,558 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q5) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FD4Q5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #130,281 - 1/8/26 3:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,558 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD128 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Sandisk mate Pi 5 |
| Test #75,091 - 11/27/23 8:51 am | |
|---|---|
| Score: | 1,558 |
| User: | jv |
| Brand: | PNY SD Pro Elite (SD64G) |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | PNY SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | pny elite x-class 64gb |
| Test #75,096 - 11/27/23 10:26 am | |
|---|---|
| Score: | 1,558 |
| User: | jv |
| Brand: | PNY SD Pro Elite (SD64G) |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | PNY SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | pny elite |
| Test #66,316 - 1/21/23 4:12 am | |
|---|---|
| Score: | 1,558 |
| User: | chuqli |
| Brand: | Toshiba SD (SA32G) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Toshiba SA32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | low end Exceria SD card. Opi5 debian |