To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #12,498 - 3/14/20 1:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,273 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO (EC2QT) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung EC2QT |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | Samsung |
| Test #13,517 - 3/23/20 4:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,273 |
| User: | BobE |
| Brand: | Western Digital Scorpio 2.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WD1600BEVT-22ZCT0 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | WD1600BEVT HDD on Pi 4 using generic Orico SATA to USB adapter |
| Test #41,527 - 3/7/21 1:24 am | |
|---|---|
| Score: | 1,273 |
| User: | Sujal |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #18,687 - 4/17/20 4:53 am | |
|---|---|
| Score: | 1,273 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #24,282 - 5/13/20 10:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,273 |
| User: | sebdeckers |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC16G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SC16G |
| Class: | A1 C10 |
| Note: | OCZ Vertex 2 120 GB SATA II 2.5 SSD on Pi 4 using Sabrent USB 3.0 adapter |
| Test #2,335 - 9/18/19 5:46 am | |
|---|---|
| Score: | 1,273 |
| User: | Max |
| Brand: | Samsung SD EVO (EC2QT) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung EC2QT |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | Samsung Evo Plus 64GB |
| Test #2,354 - 9/18/19 2:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,273 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SC128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SC128 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | sanDisk sd card |
| Test #3,849 - 11/13/19 9:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,273 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC256) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SC256 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | sd card |
| Test #7,704 - 1/27/20 4:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,273 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (GB1QT) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung GB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Intel SSD on Pi 4 using SATA to USB |
| Test #2,056 - 9/9/19 10:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,273 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | sd |
| Test #47,155 - 6/27/21 2:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,273 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba Canvio 2.5" MK Series |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Toshiba MK1665GSX |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Test #87,788 - 5/17/24 1:04 am | |
|---|---|
| Score: | 1,273 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Digital (DELL1) |
| Board: | Radxa ROCK 5A |
| Device: | Kingston DELL1 |
| Class: | C10 U3 |
| Test #11,639 - 3/6/20 2:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,273 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EB1QT) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung EB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | sdcard32gb |
| Test #130,787 - 1/22/26 12:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,273 |
| User: | goocio |
| Brand: | Samsung SD EVO (EC2QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung EC2QT |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | 1st |
| Test #106,083 - 4/6/25 3:49 am | |
|---|---|
| Score: | 1,273 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | pi5 openplotter 4 |
| Test #71,941 - 7/31/23 1:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,273 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD32G) |
| Board: | Orange Pi 3 LTS |
| Device: | PNY SD32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Orange PI 3 Server on SD Card |
| Test #132,221 - 3/9/26 9:15 am | |
|---|---|
| Score: | 1,273 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SD Purple (WX64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WX64G |
| Class: | A2 C10 V10 U1 |
| Note: | Raspberry PI 64GB SDCARD |
| Test #58,384 - 3/28/22 12:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,272 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SD card |
| Test #61,612 - 8/2/22 2:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,272 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hitachi CinemaStar 5400RPM |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Hitachi HCC541010A9E680 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Maxone 1TB USB 3.0 SSD |
| Test #50,069 - 9/9/21 12:43 am | |
|---|---|
| Score: | 1,272 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SD32G |
| Class: | A1 C10 U1 |