To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #103,759 - 2/15/25 6:39 am | |
|---|---|
| Score: | 37,002 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #87,439 - 5/13/24 6:13 am | |
|---|---|
| Score: | 37,002 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5802TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD blue 2TB |
| Test #91,511 - 7/24/24 2:27 am | |
|---|---|
| Score: | 36,995 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ128HBHQ-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PCIe V3 |
| Test #94,083 - 9/6/24 8:52 am | |
|---|---|
| Score: | 36,991 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,214 - 2/23/25 11:01 am | |
|---|---|
| Score: | 36,991 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Lite Rev 1.0 |
| Device: | Crucial CT4000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial pcie 3.0 |
| Test #78,187 - 1/24/24 12:25 am | |
|---|---|
| Score: | 36,978 |
| User: | Finch6 |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991a SSD on Pi 5 using Pineberry HAtDrive! Top (PCIe Gen3) |
| Test #131,980 - 3/1/26 9:32 am | |
|---|---|
| Score: | 36,976 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Pinedrive SSD94 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Pinedrive SSD94-2563CG-PB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,479 - 8/26/24 4:56 am | |
|---|---|
| Score: | 36,969 |
| User: | fanxiang |
| Brand: | Fanxiang S501 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S501256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #106,940 - 4/27/25 6:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,967 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PI 5 NVMe |
| Test #86,141 - 4/27/24 6:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,963 |
| User: | ML |
| Brand: | Toshiba XG5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba KXG50ZNV512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 nvme |
| Test #100,022 - 12/16/24 3:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,941 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Fanxiang S500Pro512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #86,406 - 5/1/24 4:41 am | |
|---|---|
| Score: | 36,937 |
| User: | Cytron Makerdisk |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cytron Makerdisk |
| Test #123,515 - 6/13/25 2:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,935 |
| User: | NVMe Pi5 |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVMe Pi5 |
| Test #86,985 - 5/7/24 5:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,927 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Plextor PX Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Plextor PX-512M9PeGN |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #89,105 - 6/11/24 11:52 am | |
|---|---|
| Score: | 36,918 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Test #103,269 - 2/7/25 6:52 am | |
|---|---|
| Score: | 36,914 |
| User: | pjt |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | dual NVMe HAT |
| Test #104,026 - 2/20/25 1:32 am | |
|---|---|
| Score: | 36,909 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspi5 |
| Test #99,964 - 12/15/24 5:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,906 |
| User: | Sampi |
| Brand: | AData Swordfish M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SWORDFISH |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA 256GB |
| Test #87,929 - 5/26/24 3:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,906 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPMPZ-256G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN530 on Pi 5 using PineBerry HatDrive ai |
| Test #96,198 - 10/14/24 8:03 am | |
|---|---|
| Score: | 36,904 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi over3000 gen3pcie |