To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #130,447 - 1/12/26 3:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,379 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,039 - 2/20/25 12:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,379 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Adata Legend 710 on pi5 using x1002 board |
| Test #123,170 - 6/2/25 10:36 am | |
|---|---|
| Score: | 36,378 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX6000 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX6000LNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | xpg3 |
| Test #91,463 - 7/23/24 8:25 am | |
|---|---|
| Score: | 36,376 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Media Server Pi 5 |
| Test #85,579 - 4/21/24 10:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,368 |
| User: | notsimar |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Pi 5 Kioxia 256GB |
| Test #89,394 - 6/14/24 9:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,368 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Optane 16GB Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel HBRPEKNX0202A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #99,247 - 12/3/24 5:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,361 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung model: MZALQ256HBJD-00BL2 256gb on RPi 5 in Argon40 ONE NVME |
| Test #124,253 - 7/4/25 4:45 am | |
|---|---|
| Score: | 36,336 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA 512Gb |
| Test #101,741 - 1/13/25 8:09 am | |
|---|---|
| Score: | 36,334 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-1282280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme SSD 128GB |
| Test #87,539 - 5/14/24 6:54 am | |
|---|---|
| Score: | 36,334 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM610 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM610PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #91,434 - 7/22/24 10:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,332 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 950 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD950PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 950 Pro 512G NVME SSD on Pi 5 using 52Pi N04 Adapter board with PCIE port on Pi 5 running at Gen 3 settings |
| Test #83,205 - 3/30/24 6:16 am | |
|---|---|
| Score: | 36,328 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston OM8PDP3256B-A01 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #85,848 - 4/24/24 11:09 am | |
|---|---|
| Score: | 36,313 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 600p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKKW256G7 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi5 4gb with intel 660p gen3 x4 on pciex gen3 x1 |
| Test #126,824 - 9/14/25 2:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,299 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme pi 5 pci gen 3 |
| Test #80,010 - 2/22/24 5:47 am | |
|---|---|
| Score: | 36,289 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fikwot FN501 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fikwot FN501Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | FIKWOT FN501 Pro 256GB on Raspberry Pi 5 using Geekworm X1001 Pcie |
| Test #127,953 - 10/18/25 6:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,286 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS2230 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | PNY CS22301TBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #85,441 - 4/20/24 11:20 am | |
|---|---|
| Score: | 36,284 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530NVMeWDC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | aaa |
| Test #102,125 - 1/19/25 1:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,275 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | RPi 5 & NVMe |
| Test #90,192 - 6/29/24 3:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,271 |
| User: | xxx |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | KBG40ZNS256G NVMe KIOXIA 256GB |
| Test #128,982 - 11/24/25 6:18 am | |
|---|---|
| Score: | 36,261 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS1030250GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PNY CS1030 on Pi 5 |