To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #81,238 - 3/8/24 8:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,783 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NX-1TB2280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #105,965 - 4/3/25 12:41 am | |
|---|---|
| Score: | 35,770 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 Crucial P3 plus Neo 5 NVME |
| Test #88,405 - 6/2/24 2:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,757 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD on Orange pi 5 plus |
| Test #100,276 - 12/21/24 10:54 am | |
|---|---|
| Score: | 35,755 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #92,265 - 8/4/24 3:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,747 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | codefallacy |
| Test #126,478 - 9/5/25 12:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,743 |
| User: | Partiot 128 pi5 |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot 128 |
| Test #106,227 - 4/10/25 1:40 am | |
|---|---|
| Score: | 35,737 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry NVMe 256GB |
| Test #129,089 - 11/29/25 8:31 am | |
|---|---|
| Score: | 35,715 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC501ANVMeSK128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | sy ssd on pi pcie |
| Test #86,117 - 4/27/24 8:12 am | |
|---|---|
| Score: | 35,713 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Emtec X300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Emtec X300 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | emtec |
| Test #90,182 - 6/29/24 9:43 am | |
|---|---|
| Score: | 35,704 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung MZVL4256HBJD-00BL7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung Gamer 256Gb M2. 2280 Gen4 PCIe NVMe |
| Test #84,977 - 4/15/24 12:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,702 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #101,623 - 1/11/25 11:51 am | |
|---|---|
| Score: | 35,698 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD SAMSUNG EVO 1TB |
| Test #130,301 - 1/9/26 9:51 am | |
|---|---|
| Score: | 35,683 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN5000 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC WDBlueSN50002TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital Blue NVMe 2TB with Pironman Max 5 Case |
| Test #90,096 - 6/27/24 2:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,683 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,704 - 8/30/24 5:29 am | |
|---|---|
| Score: | 35,676 |
| User: | Shonanwalker |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV2 NVMe SSD SM2267XT 2TB using Mcuzone mps2280D_Rev1.1 M.2 hat:Debian 1:6.6.31-1+rpt1 (2024-05-29) aarch64 |
| Test #129,817 - 12/23/25 3:53 am | |
|---|---|
| Score: | 35,673 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Silicon Power A60 M.2 Series 256 GB |
| Test #100,044 - 12/17/24 2:26 am | |
|---|---|
| Score: | 35,672 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | oo |
| Test #87,355 - 5/11/24 9:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,661 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate FireCuda 520 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Seagate FireCuda520SSDZP500GM30002 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | FireCuda NVMe Gen3 |
| Test #103,731 - 2/14/25 3:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,638 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #126,491 - 9/6/25 2:58 am | |
|---|---|
| Score: | 35,632 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision E100 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-E1000256G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |