To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #131,267 - 2/5/26 12:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,680 |
| User: | meppie |
| Brand: | Samsung 950 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD950PRO256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsun 950 pro |
| Test #66,373 - 1/22/23 9:28 am | |
|---|---|
| Score: | 31,668 |
| User: | coldstoarmer |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSSTC model: CL1-3D128-Q11 NVMe on Radxa Rock-5B v1.42 |
| Test #97,310 - 11/2/24 9:17 am | |
|---|---|
| Score: | 31,666 |
| User: | Loki |
| Brand: | Crucial P5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P5SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P5 |
| Test #105,963 - 4/2/25 9:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,661 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lenovo ThinkPad M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lenovo LENSE20512GMSP34MEAT2TA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lenovo |
| Test #124,459 - 7/8/25 12:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,631 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | NVIDIA Jetson Orin Nano Engineering Reference Developer Kit Super |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #86,208 - 4/28/24 3:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,631 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston OM3PDP3256B-A01 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | m.2 |
| Test #83,250 - 3/30/24 11:44 am | |
|---|---|
| Score: | 31,609 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #87,487 - 5/13/24 6:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,582 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPNPZ-256G-1002 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | wdblue |
| Test #105,923 - 4/2/25 1:16 am | |
|---|---|
| Score: | 31,580 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX6000 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | AData SX6000PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #129,910 - 12/25/25 7:10 am | |
|---|---|
| Score: | 31,577 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fikwot FN501 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Fikwot FN501Pro1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pcie |
| Test #66,114 - 1/16/23 5:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,571 |
| User: | coldstoarmer |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSSTC model: CL1-3D128-Q11 NVMe on Radxa Rock-5B |
| Test #84,883 - 4/14/24 10:14 am | |
|---|---|
| Score: | 31,567 |
| User: | HDL |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | AData Legend 710 on Pi5 using 52Pi M.2 NVME SSD Adapter Bottom N07 RPI5 |
| Test #90,517 - 7/5/24 8:54 am | |
|---|---|
| Score: | 31,552 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC401 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix PC401NVMeSK1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,531 - 9/13/24 3:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,552 |
| User: | ped |
| Brand: | Intel Optane 16GB Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel HBRPEKNX0203A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Intel Optane SSD on Pi 5 |
| Test #97,149 - 10/30/24 3:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,546 |
| User: | ChosenCypher |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PM991NVMeSamsung512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991 NVMe 512GB on Raspberry Pi 5 |
| Test #95,297 - 9/28/24 12:47 am | |
|---|---|
| Score: | 31,497 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #89,004 - 6/9/24 9:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,473 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S542 Pro |
| Board: | NVIDIA Jetson Orin NX Engineering Reference Developer Kit |
| Device: | Fanxiang S542Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | n |
| Test #105,328 - 3/17/25 1:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,467 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPTPZ-256G-1002 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OPi5 |
| Test #87,986 - 5/27/24 11:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,454 |
| User: | optimox5 |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HBJD-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi5 |
| Test #78,999 - 2/5/24 8:47 am | |
|---|---|
| Score: | 31,450 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |