To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #89,002 - 6/9/24 8:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 27,042 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kingston 128mb SSD (Dell OEM Bulk) |
| Test #100,878 - 12/31/24 11:17 am | |
|---|---|
| Score: | 27,035 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Pro |
| Test #69,831 - 4/30/23 8:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 27,031 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #96,717 - 10/24/24 4:45 am | |
|---|---|
| Score: | 27,027 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 Pro |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orange-pi-5-pro-nvme-kingston-a400 |
| Test #103,481 - 2/11/25 12:49 am | |
|---|---|
| Score: | 27,024 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix HFM256GDHTNI-87A0B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,083 - 3/9/23 2:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 27,010 |
| User: | lurk101 |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV2 |
| Test #69,666 - 4/26/23 2:11 am | |
|---|---|
| Score: | 27,007 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EvoPlus |
| Test #70,939 - 6/14/23 9:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,999 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Leven JP600 M.2 PCIe SSD |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Leven JAJP600M4TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Leven JP600 4TB on Rock 5b 16gb RAM |
| Test #85,467 - 4/20/24 5:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,987 |
| User: | MD |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Test #129,544 - 12/14/25 7:34 am | |
|---|---|
| Score: | 26,978 |
| User: | TheEmpus |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN530NVMeWDC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN530 SSD on OrangePi 5 |
| Test #132,582 - 3/25/26 1:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,965 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN760 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | EDILOCA EN760500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test3 |
| Test #93,863 - 9/2/24 10:04 am | |
|---|---|
| Score: | 26,955 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix HFM256GDHTNI-87A0B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #126,116 - 8/27/25 11:18 am | |
|---|---|
| Score: | 26,955 |
| User: | terrapass |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | KBG40ZNS256G NVMe KIOXIA 256GB on Pi 5 using Waveshare PoE M.2 HAT+ (B) |
| Test #101,999 - 1/17/25 4:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,935 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM951 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLV128HCGR-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,885 - 6/13/23 7:37 am | |
|---|---|
| Score: | 26,935 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Crucial CT250P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial CT250P2SSD8 on Orange Pi 5 Plus |
| Test #128,031 - 10/21/25 11:00 am | |
|---|---|
| Score: | 26,908 |
| User: | ojarda |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #66,791 - 2/1/23 11:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,898 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 1TB PCIe Gen3 on Rock 5b |
| Test #68,279 - 3/13/23 5:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,894 |
| User: | vidplace7 |
| Brand: | Samsung 970 Pro |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD970PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 Pro on Armbian Rock 5B UEFI |
| Test #100,517 - 12/26/24 1:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,891 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Phison (OEM) M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Phison PSELN128GA87MC0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme storage |
| Test #77,823 - 1/20/24 11:52 am | |
|---|---|
| Score: | 26,881 |
| User: | matthewhenson |
| Brand: | Western Digital Black SN850X Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | WDC BLACKSN850X1000GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 Plus Ubuntu M.2 SSD |