To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #67,412 - 2/19/23 9:14 am | |
|---|---|
| Score: | 15,909 |
| User: | pxpunx |
| Brand: | Intel Optane H10 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Intel H10HBRPEKNX0101ANVMeINTEL256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Intel Optane H10 16GB+256GB on Compute Blade w/ CM4 8GB Lite (CM4008000) |
| Test #67,451 - 2/20/23 4:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,902 |
| User: | pxpunx |
| Brand: | Western Digital Green SN350 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDS240G2G0C-00AJM0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | odWD Green SN350 240GB on Compute Blade w/ CM4 8GB Lite (CM4008000) |
| Test #67,989 - 3/6/23 11:00 am | |
|---|---|
| Score: | 15,900 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec 512GB NVME Orange pi 5 |
| Test #100,374 - 12/23/24 12:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,895 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | OrangePi 3B v2.1 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #65,677 - 1/8/23 11:46 am | |
|---|---|
| Score: | 15,886 |
| User: | MaxWinterstein |
| Brand: | VNYEZ M.2 SATA SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | VNYEZ SSDM.22242256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Cheap amz drive on opi5 |
| Test #67,892 - 3/4/23 7:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,874 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG30ZMS256GNVMeTOSHIBA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | NVMe SSD on Orange Pi5 |
| Test #64,580 - 11/28/22 4:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,872 |
| User: | WestCoastDaz |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC BlueSN5701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN570 on CM4 using PCIe 1X to M.2 adapter |
| Test #67,925 - 3/5/23 12:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,868 |
| User: | pxpunx |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM256GD3JX016N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK hynix BC711 256GB on Compute Blade w/ CM4 8GB Lite (CM4008000) |
| Test #53,427 - 12/3/21 1:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,854 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM512GDHTNI-87A0B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4 8GB 64bit OS (#2) |
| Test #66,724 - 1/30/23 12:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,851 |
| User: | Majki |
| Brand: | Western Digital Green SN350 NVMe |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | WDC WDS480G2G0C-00AJM0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #58,741 - 4/9/22 6:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,847 |
| User: | gt40mkii |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | 8GB emmc chip on a Paspberry Pi CM4. |
| Test #67,380 - 2/18/23 6:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,842 |
| User: | pxpunx |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO 500GB on Compute Blade w/ CM4 8GB Lite (CM4008000) |
| Test #69,871 - 5/2/23 1:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,839 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme_Kingspec_512 |
| Test #51,947 - 10/31/21 2:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,832 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Kingston SA2000M8250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,010 - 5/8/23 3:25 am | |
|---|---|
| Score: | 15,826 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | EE-rock-NVME |
| Test #67,595 - 2/24/23 3:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,825 |
| User: | Arthur_Philip_Dent |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec NXM-512 NVMe SSD on a WaveShare CM4-IO-BASE-BOX-C board hosting a RasPi CM4104000 |
| Test #67,602 - 2/24/23 5:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,825 |
| User: | solagroup |
| Brand: | Western Digital Green SN350 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0C-00AJM0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nx |
| Test #60,473 - 6/15/22 8:36 am | |
|---|---|
| Score: | 15,820 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Optane 32GB Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Intel MEMPEK1W016GA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | optane 16gb |
| Test #65,312 - 12/29/22 8:09 am | |
|---|---|
| Score: | 15,815 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | WDC BlueSN5701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,838 - 2/24/26 11:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,811 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | gen=3 |