To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #77,166 - 1/7/24 6:12 am | |
|---|---|
| Score: | 14,933 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #125,223 - 7/30/25 11:00 am | |
|---|---|
| Score: | 14,930 |
| User: | blauescabrio |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Fanxiang S880 in Lemorele NVMe Enclosure SD11 on Pi 5 |
| Test #56,916 - 2/16/22 7:51 am | |
|---|---|
| Score: | 14,914 |
| User: | Russ |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PI CM4 with NVME on CM4 IO board |
| Test #70,960 - 6/15/23 7:33 am | |
|---|---|
| Score: | 14,895 |
| User: | LazarvS |
| Brand: | Toshiba RC100 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Toshiba RC100 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Toshiba A-100 NVME on Orange Pi 5 |
| Test #124,341 - 7/6/25 11:03 am | |
|---|---|
| Score: | 14,879 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPi5 with 850EVO 250 GB SSD in USB-SATA enclosure |
| Test #46,352 - 6/4/21 6:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,870 |
| User: | olddroid |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-256G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SN520 cm4 stock clock |
| Test #77,214 - 1/8/24 4:14 am | |
|---|---|
| Score: | 14,868 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #74,163 - 11/8/23 12:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,856 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME orangepi5 |
| Test #60,468 - 6/15/22 4:31 am | |
|---|---|
| Score: | 14,855 |
| User: | madbrain |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 980 500GB on CM4 (NVMe) |
| Test #98,610 - 11/22/24 4:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,851 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,139 - 4/8/23 9:13 am | |
|---|---|
| Score: | 14,835 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1282242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NXM-128 2242 |
| Test #130,837 - 1/23/26 11:53 am | |
|---|---|
| Score: | 14,830 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme Portable SSD on Pi 5 using USB C to USB cable |
| Test #65,801 - 1/10/23 10:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,830 |
| User: | SSD |
| Brand: | Western Digital Green SN350 NVMe |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | WDC WDS480G2G0C-00AJM0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD |
| Test #131,238 - 2/4/26 1:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,829 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #67,352 - 2/18/23 8:35 am | |
|---|---|
| Score: | 14,828 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme on Opi5 benchmark |
| Test #55,289 - 1/8/22 10:34 am | |
|---|---|
| Score: | 14,825 |
| User: | TriTran |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | mtryha11 Test |
| Test #66,507 - 1/25/23 5:20 am | |
|---|---|
| Score: | 14,811 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NE-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | king-spec |
| Test #56,355 - 2/4/22 10:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,809 |
| User: | IdahoSpudMan |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDBRPG0010BNC-WRSN |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Black SSD on PCIe |
| Test #66,926 - 2/5/23 6:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,806 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS120GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #66,647 - 1/28/23 11:18 am | |
|---|---|
| Score: | 14,801 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA 8200SX |