To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #52,717 - 11/18/21 7:00 am | |
|---|---|
| Score: | 14,716 |
| User: | mafrmt00 |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME Samsung SSD980 on CM4 using PCIE x1 |
| Test #66,486 - 1/24/23 2:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,710 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NE-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec NVME 256Gb |
| Test #131,183 - 2/2/26 4:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,709 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850PRO512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | meiner |
| Test #80,992 - 3/5/24 6:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,708 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP EX900 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | HP SSDEX900250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #83,690 - 4/3/24 1:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,708 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green SN350 NVMe |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | WDC WDS480G2G0C-00AJM0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rock pi NVME |
| Test #60,202 - 6/6/22 6:41 am | |
|---|---|
| Score: | 14,707 |
| User: | Permethious |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-128G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital SN520 NVME SSD |
| Test #125,171 - 7/29/25 7:45 am | |
|---|---|
| Score: | 14,703 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,703 - 4/27/23 11:28 am | |
|---|---|
| Score: | 14,696 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kingston nv2 on orange pi 5 |
| Test #88,256 - 5/31/24 3:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,695 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk NVME on Jmicron USB 3.0 Adapter |
| Test #90,875 - 7/12/24 12:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,690 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | CM3588 NAS |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Built-in eMMC storage on FriendlyElec CM3588 compute module |
| Test #69,017 - 4/4/23 1:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,679 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #127,787 - 10/13/25 1:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,670 |
| User: | mihi |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 EVO 500 GB on Pi 5 using USB3 AXAGON EE25-A6M |
| Test #73,397 - 9/29/23 8:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,665 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVMe on OrangePi 3B |
| Test #67,088 - 2/10/23 8:17 am | |
|---|---|
| Score: | 14,664 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1TB2242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #67,393 - 2/18/23 10:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,661 |
| User: | Surya |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1TB2242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi 5 8Gb with KingSpec 1TB NVME SSD |
| Test #44,907 - 5/5/21 3:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,654 |
| User: | Oratek |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Transcend TS128GMTE452T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend TS128GMTE452T on TOFU-CM4 |
| Test #126,075 - 8/26/25 2:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,653 |
| User: | Node |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD |
| Test #123,023 - 5/29/25 12:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,652 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SIX X7400 on Pi5 using M.2 SSD enclosure |
| Test #94,376 - 9/11/24 10:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,651 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO SSD |
| Test #50,651 - 9/26/21 3:35 am | |
|---|---|
| Score: | 14,642 |
| User: | Viota |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDS250G3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |