To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #80,946 - 3/5/24 4:53 am | |
|---|---|
| Score: | 12,736 |
| User: | SamsungT7 |
| Brand: | Samsung T7 Shield Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7Shield |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7Shield USB SSD 2TB USB32 gen2 |
| Test #127,656 - 10/9/25 1:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,736 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #90,866 - 7/12/24 8:39 am | |
|---|---|
| Score: | 12,732 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orangepi3b |
| Test #78,970 - 2/4/24 7:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,728 |
| User: | spanky |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Adata XPG SX8200 Pro 512GB on Pi5 using Orico M.2 to USB-C adapter |
| Test #75,721 - 12/11/23 7:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,727 |
| User: | bubblepoint |
| Brand: | Sabrent M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SABRENTExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 980 PRO on Pi 5 using Sabrent external adapter |
| Test #78,669 - 1/30/24 4:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,710 |
| User: | Spanky |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Adata XPG SX8200 Pro 512GB on Pi5 using Orico M.2 to USB-C adapter |
| Test #77,919 - 1/21/24 5:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,707 |
| User: | JMo |
| Brand: | Transcend ESD300 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GESD310C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi5 with Transcend USB |
| Test #75,315 - 12/2/23 4:28 am | |
|---|---|
| Score: | 12,704 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial X9 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000X9PROSSD9 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #77,521 - 1/14/24 8:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,703 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500MX200SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial SSD over USB on RPi 5 |
| Test #129,886 - 12/24/25 4:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,702 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #75,081 - 11/27/23 6:34 am | |
|---|---|
| Score: | 12,699 |
| User: | tomybyte |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | tomybyte |
| Test #94,124 - 9/7/24 5:56 am | |
|---|---|
| Score: | 12,697 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT4000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus SSD 4To Nvme on iDsonix USB3.0 adapter |
| Test #77,721 - 1/19/24 2:16 am | |
|---|---|
| Score: | 12,696 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue SATA M2 500gb on Pi using Orico case |
| Test #74,261 - 11/14/23 3:44 am | |
|---|---|
| Score: | 12,693 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 PRO SSD on Pi 5 using Icy Box |
| Test #128,638 - 11/9/25 8:43 am | |
|---|---|
| Score: | 12,691 |
| User: | Mo13 |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | PNY 500GBSATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY CS900 SSD Interne SATA III on Pi 5 using UGREEN Cble SATA USB 3.0 Adaptateur SATA |
| Test #75,151 - 11/28/23 11:07 am | |
|---|---|
| Score: | 12,688 |
| User: | marraskuutar |
| Brand: | PNY Elite-X Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY ELITEX-PRO |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY Elite X-Pro 500GB SSD on Pi 5 using USB 3.0 |
| Test #82,124 - 3/21/24 6:17 am | |
|---|---|
| Score: | 12,682 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB256HBHQ-000L7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #78,016 - 1/22/24 11:44 am | |
|---|---|
| Score: | 12,676 |
| User: | aa |
| Brand: | Unidentified ASMedia mSATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | ASMedia 2115 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | cytron makerdisk |
| Test #75,892 - 12/15/23 8:12 am | |
|---|---|
| Score: | 12,669 |
| User: | MPR |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS500GMTS425S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Transcend M.2 SSD 425S |
| Test #89,463 - 6/16/24 3:42 am | |
|---|---|
| Score: | 12,656 |
| User: | Cheesebaron |
| Brand: | Seagate Expansion (Adapter) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Seagate Expansion |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung mSATA SSD on Pi5 using StarTech SATA to USB adapter |