To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #86,636 - 5/3/24 7:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,656 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | OrangePi 5 eMMC |
| Test #43,602 - 4/9/21 10:46 am | |
|---|---|
| Score: | 12,656 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | ODROID N2 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Odroid N2(4GB)+Ubuntu MATE Hirsute Hippo+ASmedia USB 3.0 to M.2 SATA adapter+Kingston 240GB M.2 SATA SSD |
| Test #92,978 - 8/16/24 6:06 am | |
|---|---|
| Score: | 12,650 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 on Pi 5 USB |
| Test #79,303 - 2/11/24 2:58 am | |
|---|---|
| Score: | 12,646 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS1031 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS1031256GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RP5-1 |
| Test #95,326 - 9/28/24 2:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,645 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #84,713 - 4/12/24 3:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,642 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler Max |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston DataTravelerMax |
| Class: | USB Flash |
| Test #77,810 - 1/20/24 10:06 am | |
|---|---|
| Score: | 12,636 |
| User: | Brausepaul |
| Brand: | Crucial X8 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000X8SSD9 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Crucial CT2000P3 on Pi5 using M.2 to USB-Adapter |
| Test #126,495 - 9/6/25 5:18 am | |
|---|---|
| Score: | 12,621 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A55) |
| Board: | Orange Pi 5 Pro |
| Device: | Foresee A3A55 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #89,996 - 6/26/24 2:29 am | |
|---|---|
| Score: | 12,613 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 Pro |
| Device: | KingSpec NE-1282280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec M.2 NVMe SSD NE 2280 256MB |
| Test #84,886 - 4/14/24 11:45 am | |
|---|---|
| Score: | 12,612 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler Max |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston DataTravelerMax |
| Class: | USB Flash |
| Test #81,278 - 3/9/24 10:11 am | |
|---|---|
| Score: | 12,612 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #80,272 - 2/27/24 7:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,610 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Union Memory Systems AM630 SSD |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | UMIS RPJTJ128MEE1MWX |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Computer Upgrade King Union 128GB M.2 2242 Gaming PCIe NVMe |
| Test #125,732 - 8/13/25 6:00 am | |
|---|---|
| Score: | 12,609 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 500 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #82,293 - 3/22/24 4:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,607 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | axe memory usb ssd on pi 5 |
| Test #79,273 - 2/10/24 7:11 am | |
|---|---|
| Score: | 12,605 |
| User: | Gribens |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 970 EVO Plus NVMe 500 gb on pi 5 using Startech Sata to USB adapter |
| Test #75,964 - 12/17/23 12:39 am | |
|---|---|
| Score: | 12,605 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial X8 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000X8SSD9 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | External Crucial SSD |
| Test #75,270 - 11/30/23 5:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,604 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 512Gb SSD Using Startech Sata to USB 3.1 |
| Test #77,462 - 1/13/24 10:27 am | |
|---|---|
| Score: | 12,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | StarTech Ltd. 500SSD V3 USB3.0 working i think |
| Test #81,680 - 3/16/24 6:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,593 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo PST Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Buffalo SSD-PSTU3A |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #43,270 - 4/3/21 11:45 am | |
|---|---|
| Score: | 12,592 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | ODROID N2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Odroid N2+Ubuntu 20.10 Mate+UGREEN usb 3.0 SATA adapter+kingdion 120Gb SSD |