To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #65,327 - 12/29/22 8:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,577 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goldenfir 2.5" SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Goldenfir SSD240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OrangePi5 boot on m.2 SATA. |
| Test #98,840 - 11/25/24 4:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,573 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON M.2 OEM CV Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | LITEON CV3-8D128-11SATA128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #75,882 - 12/15/23 5:44 am | |
|---|---|
| Score: | 11,559 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #76,643 - 12/28/23 2:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,546 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT256MX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX100 256GB |
| Test #78,099 - 1/23/24 9:19 am | |
|---|---|
| Score: | 11,542 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac ZSlim |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac MobileDataStar |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 250GBssd |
| Test #74,887 - 11/23/23 2:16 am | |
|---|---|
| Score: | 11,537 |
| User: | Pulver |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Portable SSD 500Gb |
| Test #86,723 - 5/4/24 11:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,537 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210 Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Realtek RTL9210NVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung |
| Test #130,091 - 1/2/26 5:51 am | |
|---|---|
| Score: | 11,531 |
| User: | Mike |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860PRO512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #23,382 - 5/6/20 1:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,505 |
| User: | David |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB SSD on RPi 4 overclocked 2.1GHz usb 3.1 |
| Test #89,846 - 6/23/24 4:28 am | |
|---|---|
| Score: | 11,501 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT256MX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX100 on Pi 5 using ASM1153 adapter |
| Test #81,047 - 3/6/24 7:21 am | |
|---|---|
| Score: | 11,500 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | test1003 |
| Test #74,189 - 11/9/23 1:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,499 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSSTC CL1-3D128-Q11 on OrangePi 3B |
| Test #93,115 - 8/19/24 12:29 am | |
|---|---|
| Score: | 11,491 |
| User: | ubuderix |
| Brand: | SKHynix SC311 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SKHynix SC311SATA128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SKHynix |
| Test #75,804 - 12/13/23 10:10 am | |
|---|---|
| Score: | 11,490 |
| User: | Spectrality |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 EVO SSD 250GB, MZ-75E250 on Pi 5 |
| Test #25,690 - 5/27/20 1:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,483 |
| User: | Dave |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB SSD on RP4 O/C CPU 2.1GHz CoreClock 750MHz |
| Test #26,177 - 6/1/20 3:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,478 |
| User: | deMarvin |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 120GB with ELUTENG USB 3.0 to SATA @ PI4B 2.1GHz |
| Test #64,427 - 11/22/22 7:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,477 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Crucial CT4000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #75,159 - 11/28/23 12:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,463 |
| User: | bogdanpad |
| Brand: | Netac ZSlim |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac MobileDataStar |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Netac Z Slim 250GB SSD on Pi 5 |
| Test #78,238 - 1/24/24 3:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,459 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | RAVPower Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | RAVPower DISK00 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | USB SSD |
| Test #83,745 - 4/4/24 5:54 am | |
|---|---|
| Score: | 11,456 |
| User: | cheesebread |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 240G on Pi 5 using Sabrent SATA to USB |